Pół minuty światła słonecznego każdego ranka może zmniejszyć ryzyko raka - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pół minuty światła słonecznego każdego ranka może zmniejszyć ryzyko raka

Pół minuty światła słonecznego każdego ranka może zmniejszyć ryzyko raka

Codzienny spacer po przebudzeniu może zdziałać cuda dla naszego zdrowia. Zaledwie 30 sekund światła słonecznego każdego ranka może o 80 proc. zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju większości rodzajów raka. Gdy patrzysz o poranku na drzewa i zieleń, zdejmij na chwilę okulary z filtrem.

Dr Mohammad Muneeb Khan, onkolog kliniczny w Queen’s Center for Oncology and Hematology w Castle Hill Hospital i światowej sławy ekspert w dziedzinie profilaktyki raka u dorosłych, twierdzi, że mniej niż pół minuty ekspozycji na światło słoneczne w bliskiej podczerwieni NIR (zakres 0,8−2,5 μm) między wschodem słońca a 9 rano może 5-krotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju raka.

Dlaczego tak zdrowe jest światło słoneczne o poranku

Światło NIR, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, najskuteczniej działa na nas o świcie. W ciągu dnia organizm ludzki staje się na nie mniej wrażliwy i jego korzystne działanie stopniowo zanika. Wchłanianie światła NIR wczesnym rankiem pobudza organizm do uwalniania zalewu melatoniny, naturalnego przeciwutleniacza dwa razy silniejszego niż witamina E, który neutralizuje toksyny i zapobiega rakotwórczym mutacjom genów. Ekspozycja na światło NIR o każdej innej porze dnia nadal prowadzi do produkcji melatoniny, ale w ilościach niewystarczających do odpowiedniej naprawy i ochrony komórek. Według wstępnych badań poranna masowa produkcja melatoniny może pięciokrotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Melatonina a komórki rakowe

Przeciętny organizm ludzki produkuje codziennie od 800 do 1000 potencjalnie rakowych komórek. W zależności od stylu życia i środowiskowych czynników ryzyka liczba ta może być nawet ponaddwukrotnie większa. Zdrowy organizm radzi sobie z ich usuwaniem lub zapobieganiem ich namnażaniu za pomocą melatoniny, która wyszukuje i niszczy wolne rodniki – niestabilne atomy i cząsteczki powstające jako produkt uboczny metabolizmu. Niekiedy ten naturalny system detoksykacji może zawieść lub stracić swoją skuteczność, zwłaszcza u starszych osób, co prowadzi do nagromadzenia uszkodzonych komórek, które mogą przekształcić się w raka.

Do niedawna naukowcy uważali, że melatonina, znana jako hormon snu, jest produkowana wyłącznie w nocy przez szyszynkę w mózgu. Jednak w 2016 roku amerykańscy naukowcy odkryli, że około 95 procent melatoniny w organizmie jest wytwarzane przez mitochondria, miniaturowe narządy zaangażowane w uwalnianie energii z pożywienia. Naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston odkryli, że mitochondria są szczególnie wrażliwe na światło NIR, a wystawienie ich na jego działanie znacznie zwiększyło wytwarzanie melatoniny. Jednak produkcja melatoniny przez mitochondria jest związana z naturalnym rytmem dobowym organizmu i swój szczyt osiąga wczesnym rankiem. W przeciwieństwie do melatoniny produkowanej w nocy ta wytwarzana rano nie powoduje senności, a jej jedyną funkcją jest działanie antyoksydacyjne typu „szukaj i niszcz”.

Dr Khan uważa, że odkrycie to może wyjaśniać, dlaczego ludzie żyjący regionach, gdzie się wcześnie wstaje i wychodzi na zewnątrz – zwłaszcza w Azji oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie – mają znacznie niższe ryzyko zachorowania na raka niż mieszkający w Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodnich. Uważa się, że większość dorosłych Brytyjczyków spędza średnio 22 godziny w pomieszczeniach i rzadko wychodzi na zewnątrz przed 9 rano, z wyjątkiem dojazdów do pracy. W Wielkiej Brytanii statystycznie jedna na dwie osoby zachoruje na raka w ciągu swojego życia (wskaźnik ryzyka 50 procent) – w porównaniu z jedną na dziesięć osób na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Jak NIR ze światła słonecznego trafia do naszego organizmu

Poranne światło słoneczne musi trafić w określoną część siatkówki w tylnej części oka, zawierającą światłoczułe komórki zwojowe siatkówki (RGC). Te z kolei przesyłają sygnał przez mózg do mitochondriów, aby wytworzyć powódź melatoniny. Spoglądanie przez okno samochodu lub autobusu albo spacer w okularach przeciwsłonecznych nie da takiego samego efektu, jak bloki szklane większości widma bliskiej podczerwieni.

W pochmurne poranki potrzebujemy dłuższej ekspozycji na światło słoneczne

W pochmurny lub deszczowy dzień, aby absorbować światło NIR, nie wystarczy 30 sekund, ale powinno się spędzić na zewnątrz do 30 minut. Światło NIR odbija się również od roślin i drzew, więc świetnie działa wpatrywanie się w zieleń, a najlepiej spacerowanie po parku. Jeśli nie można wyjść na zewnątrz, warto chociaż otworzyć okno i rozejrzeć się wokół, ale nigdy bezpośrednio na słońce. Co istotne, światło NIR nie powoduje oparzeń słonecznych i nie jest czynnikiem ryzyka raka skóry.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >