Kanadyjscy naukowcy wykazali, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej może prowadzić do chorób serca, a w konsekwencji do wcześniejszej śmierci. Siedzenie dłużej niż 8 godzin oznacza o 20 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Naukowcy z Simon Fraser University z Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej donoszą w JAMA Cardiology, że osoby, które spędzają od sześciu do ośmiu godzin dziennie w pozycji siedzącej, mają od 12 do 13 proc. zwiększone ryzyko zarówno przedwczesnej śmierci, jak i chorób serca. Osoby siedzące dłużej niż osiem godzin dziennie są obarczone ryzykiem wyższym o 20 proc.
Jak przeprowadzono badanie?
Przebadano ponad 100 000 osób mieszkających w 21 różnych krajach. We współpracy z Chińską Akademią Nauk Medycznych w Pekinie autorzy badania śledzili te osoby średnio przez 11 lat. W tym czasie zespół odkrył wyraźny związek między nadmiernym czasem spędzanym w pozycji siedzącej i chorobami serca a ryzykiem śmiertelności. Jednak zwiększenie aktywności zmniejsza to ryzyko.
Kluczowe jest zminimalizowanie czasu siedzenia
„Nadrzędnym przesłaniem jest tutaj zminimalizowanie czasu siedzenia. Jeśli musisz siedzieć, więcej ćwiczeń w innych porach dnia zrekompensuje to ryzyko” – twierdzi prof. Scott Lear z Uniwersytetu Simona Frasera, współautor badania.
Badanie wskazuje, że ryzyko stopniowo wzrasta, im częściej dana osoba siedzi. Najmniej aktywne osoby, które siedziały najwięcej, wykazywały najwyższy poziom ryzyka — do 50 proc. Z kolei najbardziej aktywni uczestnicy mieli najniższe ryzyko (17 proc.).
„W przypadku osób siedzących dłużej niż cztery godziny dziennie zastąpienie pół godziny siedzenia ćwiczeniami zmniejszyło ryzyko o 2 proc. Nasze badanie wykazało, że połączenie siedzenia i braku aktywności odpowiadało za 8,8 proc. wszystkich zgonów. To globalny problem, który ma niezwykle proste rozwiązanie. Zaplanowanie czasu, żeby wstać z tego krzesła, to świetny początek” – podsumowuje prof. Lear.
Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.
Przeczytaj też:
- Optymiści żyją dłużej i są zdrowsi – najnowsze badania
- Koszmary senne a choroba Parkinsona – nowe badanie
- Drzemka podczas nocnego dyżuru może ocalić życie
- Kiedy ćwiczyć: rano czy wieczorem? Co mówią badania?
- Zmiana nawyków na zdrowsze może wydłużyć życie o kilka lat