Koszmary senne a choroba Parkinsona - nowe badanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koszmary senne a choroba Parkinsona – nowe badanie

Koszmary senne a choroba Parkinsona – nowe badanie

Nowe badanie dowodzi, że ​​koszmary senne mogą być wczesnym objawem choroby Parkinsona. Naukowcy odkryli też, że starsi mężczyźni, jeśli często ich doświadczają, są ponad trzy razy bardziej narażeni na wystąpienie tej choroby w przyszłości.

Zespół z University of Birmingham opublikował swoje badanie w czasopiśmie EclinicalMedicine, będącym częścią The Lancet. Wyniki ich pracy dają nadzieję na opracowanie programu badań przesiewowych, który umożliwiłby pacjentom wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Wiadomo było już wcześniej, że ludzie z wyniszczającym schorzeniem neurologicznym, jakim jest choroba Parkinsona, mają skłonność do przerażających snów, ale naukowcy do tej pory nie traktowali ich jako znaku ostrzegawczego.

„Wczesne zdiagnozowanie choroby Parkinsona może być naprawdę korzystne, ale istnieje bardzo niewiele rozpoznanych wskaźników ryzyka. Do tego część z nich wymaga kosztownych badań w warunkach szpitalnych lub jest bardzo powszechna i niespecyficzna tak jak cukrzyca” – stwierdza dr Abidemi Otaiku, główny autor pracy.

„Musimy jeszcze przeprowadzić dalsze badania w tej dziedzinie, ale osoby, które bez wyraźnego bodźca w starszym wieku zaczęły doświadczać koszmarów sennych, powinny zasięgnąć porady medycznej” – dodaje dr Otaiku.

Dlaczego wczesne zdiagnozowanie parkinsona jest takie ważne

Leki stosowane u chorych na parkinsona działają znacznie lepiej, gdy są podawane we wczesnym stadium choroby. Wraz z postępem choroby następuje utrata komórek nerwowych w obszarze mózgu odpowiedzialnym za kontrolę ruchu. Te komórki nerwowe produkują dopaminę, przekaźnik chemiczny, który pomaga kontrolować ruchy ciała. Jeśli ulegną uszkodzeniu lub umrą, poziom dopaminy spada, a ruchy stają się powolne i nieskoordynowane, pojawia się drżenie. Jednak objawy często pojawiają się dopiero po utracie około 80 proc. komórek nerwowych. Wczesna diagnoza ma duży wpływ na jakość życia i postęp choroby Parkinsona. Przy odpowiednim, wcześnie rozpoczętym leczeniu można żyć dobrze i produktywnie. Choroba Parkinsona jest drugim po demencji najczęstszym schorzeniem neurologicznym na świecie.

Koszmary senne pojawiają się kilka lat przed objawami parkinsona

Zespół przeanalizował dane dotyczące 3818 uczestników, których obserwowano średnio przez 12 lat. Na początku wszyscy badani wypełnili szereg ankiet, z których jedna zawierała pytania dotyczące jakości snu. W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy mieli powyżej 65 lat i byli wolni od choroby Parkinsona.

W czasie okresu badawczego lekarze zdiagnozowali 91 przypadków choroby Parkinsona. Okazało się, że osoby, które regularnie miały złe sny (co najmniej raz w tygodniu), były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby niż osoby, które nie doświadczały koszmarów. Jednak większość diagnoz miała miejsce w ciągu pierwszych pięciu lat badania i w tym okresie ryzyko to było ponad trzy razy wyższe.

Wyniki sugerują, że starsi dorośli z chorobą Parkinsona prawdopodobnie doświadczają koszmarów sennych na kilka lat przed wystąpieniem objawów drżenia, sztywności i spowolnienia ruchu. Wskazują ponadto, że dzięki badaniom snów można uzyskać cenne informacje na temat struktury i funkcji mózgu.

Zespół dr. Otaiku planuje wykorzystać EEG (elektroencefalografię) do zbadania biologicznych przyczyn zmian snu, a także prześledzić możliwe powiązania między snami a innymi chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >