Idealne ćwiczenia dla chorych na serce? Wchodzenie po schodach - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Idealne ćwiczenia dla chorych na serce? Wchodzenie po schodach

Idealne ćwiczenia dla chorych na serce? Wchodzenie po schodach

Kanadyjscy naukowcy dowodzą, że intensywne pokonywanie schodów dobrze wpływa na stan zdrowia pacjentów chorych na serce po zabiegach kardiologicznych.

Jak wynika z badań kanadyjskich uczonych, dla cierpiących na choroby serca chodzenie po schodach może być dobrą alternatywą dla ćwiczeń w siłowni – zwłaszcza podczas pandemii.

Schody do zdrowia serca

Naukowcy zwracają uwagę, że mniej niż 25% pacjentów cierpiących na choroby serca przestrzega zaleceń dotyczących ćwiczeń i wysiłku fizycznego – z różnych powodów, jak brak czasu, wyposażenia lub dostępu do siłowni. Jednak istnieje alternatywa:

„Szybkie wchodzenie po schodach oraz tradycyjne ćwiczenia o średniej intensywności mogą zastąpić wysiłek fizyczny, który jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym śmiertelność spowodowaną chorobami serca” – uważa prof. Maureen MacDonald – szefowa zespołu naukowców z uniwersytetu McMaster w Hamilton w Kanadzie.

„Z naszych badań wynika, że wchodzenie po schodach to bezpieczna, wydajna i łatwo dostępna opcja zastąpienia rehabilitacji, która może mieć szczególne znaczenie podczas pandemii, gdy wiele osób nie może korzystać z siłowni” – dodała.

Sprawdź też:

Jak wyglądały badania

Prof. MacDonald wraz ze współpracownikami podzieliła pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową na dwie grupy. Jedna wzięła udział w bardziej tradycyjnych ćwiczeniach o średniej intensywności, zaś druga trenowała poprzez energiczne wchodzenie po schodach. Wchodzenie polegało na trzech rundach wchodzenia na sześć pięter po 12 schodów – każda runda była rozdzielona czasem na odpoczynek, podczas którego wykonywano spacery. Uczestnicy eksperymentu sami wybierali tempo wchodzenia.

Po czterech tygodniach nadzorowanego treningu u obu grup pacjentów zanotowano polepszenie sprawności pracy serca i płuc. Ponadto osoby te były w stanie utrzymać wyższy poziom sprawności po kolejnych ośmiu tygodniach nienadzorowanego treningu. Jak przekonują naukowcy, oprócz tego u pacjentów odnotowano też poprawę muskulatury.

Wyniki badań opublikowano w dziennikach „Medicine & Science in Sports & Exercise” oraz we „Frontiers”.

„U osób, które przeszły zabiegi wszczepienia bypassów wieńcowych lub stentów masa mięśniowa zmniejszyła się w porównaniu do osób w tym samym wieku, które nie miały problemów zdrowotnych” – mówi współautor pracy, prof. Stuart Phillips z uniwersytetu McMaster. Dodaje, że wyniki prac wskazują, że cierpiący na choroby serca mogą polepszyć swój stan zdrowia i odzyskać utraconą masę mięśniową:

„Nawet w krótkim czasie, czy był to średnio intensywny, stały wysiłek lub intensywne wchodzenie po schodach, odnotowaliśmy ich dobroczynny wpływ na stan mięśni u osób po zabiegach kardiologicznych. Poprawa była widoczna” – dodał prof. Phillips.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Zobacz więcej >