Muchy domowe groźniejsze, niż myślimy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Muchy domowe groźniejsze, niż myślimy

Muchy domowe groźniejsze, niż myślimy

,

Od dawna wiadomo, że muchy są nosicielami pasożytów oraz wielu groźnych chorób, takich jak: dur brzuszny, cholera czy czerwonka. Okazuje się jednak, że jest gorzej, niż przypuszczano.

Muchy przechowują zebrane pożywienie w wolach, ale nie cała ich zawartość trafia do przewodu pokarmowego i strawienia. Części zgromadzonych skarbów pozbywają się i mogą zostawić je np. na kanapce, owocach czy ciastkach. A jakie są te skarby zbierane przez muchy? Mogą to być odchody zwierzęce i ludzkie, padlina, gnijące resztki żywności czy śmieci. Wszystko to jest siedliskiem groźnych patogenów.

Według naukowców z University of Massachusetts w Amherst większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duże zagrożenie stanowią żyjące wśród nas muchy. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Insects.

Jak muchy przenoszą patogeny

Otóż mucha, ilekroć żeruje, wypełnia swoje wole. Wole są jak magazyn, miejsce do przechowywania żywności, zanim trafi ona do przewodu pokarmowego, gdzie zostanie strawiona. Ponieważ wole jest przeznaczone do przechowywania, a nie do trawienia, nie ma w nim odpowiedniej ilości enzymów trawiennych lub peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które zneutralizowałyby większość szkodliwych patogenów obecnych w pożywieniu muchy. W efekcie patogeny chorobotwórcze są nie tylko przechowywane w wolu, ale mają tam świetne warunki do namnażania się.

Łatwo wyobrazić sobie muchę pożywiającą się na przykład świeżymi psimi odchodami z pobliskiego trawnika. Jej wole wypełnia się pokarmem. Po chwili owad odlatuje. Gdy bzyczy, pozbywa się nadmiaru zawartości wola. Wyrzuca resztki na zewnątrz, potencjalnie zanieczyszczając wszystko, z czym się styka. W końcu ta sama mucha wlatuje do naszego domu i przysiada na kanapce, którą robimy w kuchni. Zanim zje część naszego jedzenia, musi zrobić miejsce w wolu, więc zwymiotuje na chleb część jego zawartości.

Co gorsza, jak wykazali naukowcy z University of Massachusetts, wole muchy sprzyja rozwojowi oporności antybakteryjnej, co oznacza, że jego zawartość może być odporna na konwencjonalne leczenie lub antybiotyki.

Naukowcy uważają, że kolejne badania poza skupieniem się na wolach much i ich zawartości, powinny pozwolić na lepsze zrozumienie tego, czy i jak te owady są zaangażowane w rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Wiedza taka w przyszłości mogłaby być pomocna w lepszym przewidywaniu przyszłych epidemii lub pandemii.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >