Niedawne badanie wykazało, że systematyczne ćwiczenia mogą pomóc zachować młody mózg i uniknąć demencji bez względu na to, ile ma się lat. Warto zatem zawczasu zacząć regularnie ćwiczyć, żeby zachować zdolności poznawcze i sprawne myślenie na starość.
Naukowcy z University of California w San Francisco odkryli, że mózgi aktywnych fizycznie starszych osób zawierają więcej specyficznego rodzaju białka, które wzmacnia połączenia między neuronami i pomaga w uniknięciu demencji i zachowaniu zdolności poznawczych. Co ważne, przeprowadzane badania post mortem wykazują, że dotyczy to także osób, których mózgi zawierały wysoki poziom toksycznych białek związanych z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.
Pierwsze badanie łączące aktywność fizyczną z demencją przeprowadzone z udziałem ludzi
Autorzy badania, którzy wyniki swojej pracy opublikowali w Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association, podkreślają, że jako pierwsi badali tę zależność u ludzi, ponieważ wcześniejsze badania były przeprowadzane na myszach.
„Nasza praca jest pierwszą, która wykazuje, że regulacja białek synaptycznych u ludzi jest związana z aktywnością fizyczną, która może prowadzić do korzystnych wyników funkcji poznawczych” – mówi główny autor badania, prof. neurologii Kaitlin Casaletto z University of California.
Podczas gdy kilka wcześniejszych badań udokumentowało korzyści płynące z ćwiczeń na wydajność mózgu u myszy, nie dysponowano spójnymi wynikami badań u ludzi. Aby zbadać i udowodnić tę korelację, dr Casaletto współpracował z Williamem Honerem, profesorem psychiatrii z University of British Columbia. Zespół badawczy wykorzystał dane zgromadzone podczas badania „Memory and Aging” z Rush University w Chicago, w którego ramach śledzono nawyki związane z aktywnością fizyczną wśród grupy starszych osób dorosłych. Co istotne wszyscy jego uczestnicy wyrazili zgodę na badanie ich mózgów po śmierci.
„Utrzymanie integralności połączeń między neuronami może być niezbędne do przeciwdziałania demencji, ponieważ synapsa jest tak naprawdę miejscem, w którym zachodzi poznanie. Aktywność fizyczna to łatwo dostępne narzędzie, które może pomóc w poprawie funkcjonowania synaps” – dodaje dr Casaletto.
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na wymianę informacji między neuronami
Analiza wykazała, że osoby starsze, które pozostały aktywne fizycznie, wykazywały wyższy poziom białek, które umożliwiają wymianę informacji między neuronami. Te wyniki współgrały z wcześniejszymi odkryciami prof. Honera, że ludzie, w których mózgach badanych po śmierci stwierdzono większą ilość tych białek, lepiej zachowywali funkcje poznawcze za życia.
Co więcej, korzystne efekty aktywności fizycznej wykraczały poza hipokamp – ośrodek pamięci umysłu – na dodatkowe obszary mózgu związane z funkcjami poznawczymi.
„Być może aktywność fizyczna wywiera globalny efekt podtrzymujący, wspierając i stymulując zdrowe funkcje białek, które ułatwiają transmisję synaptyczną w mózgu” – wyjaśnia prof. Honer.
Ponieważ większość mózgów starzeje się przez całe życie, przez całe życie akumulują one białka tau i amyloidowe. Według badań te dwie substancje wydają się być cechami charakterystycznymi progresji choroby Alzheimera. Obecnie najczęściej uważa się, że jako pierwszy gromadzi się amyloid, po którym następuje akumulacja białka tau, co ostatecznie prowadzi do rozpadu synaps i neuronów. Prof. Casaletto wcześniej odkrył, że integralność synaptyczna, niezależnie od tego, czy mierzy się ją w płynie mózgowo-rdzeniowym żywej osoby dorosłej, czy w tkance mózgowej podczas autopsji, wydaje się tłumić związek zarówno między amyloidem, jak i tau oraz między tau i neurodegeneracją.
„U osób starszych z wyższymi poziomami białek związanych z integralnością synaptyczną ta kaskada neurotoksyczności, która prowadzi do choroby Alzheimera, wydaje się być osłabiona. Te dwa badania pokazują potencjalne znaczenie utrzymania integralności synaptycznej dla ochrony mózgu przed demencją i chorobą Alzheimera” – podsumowuje prof. Casaletto.
Przeczytaj też:
- Tyle kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko demencji [Sprawdź, ile]
- Jedzenie ryb kilka razy tygodniowo może pomóc nam zachować bystrość umysłu?
- Naukowcy twierdzą, że to zapobiega demencji
- Demencja starcza może być zatrzymana dzięki edukacji i zdolnościom językowym – twierdzą naukowcy
- Choroba Alzheimera – jak przebiega?
- Choroba Alzheimera – jak odróżnić od demencji starczej?
- Alzheimer – co jeść, żeby wzmocnić mózg?
- Choroba Alzheimera – 10 wczesnych objawów
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.