Dowiedz się, jak dużo kroków należy robić dziennie, by oddalić od siebie ryzyko wystąpienia demencji. Przedstawiamy wynik ciekawego naukowego badania.
Spis treści:
Demencja i choroba Alzheimera to schorzenia, które u każdego budzą lęk. Nic więc dziwnego, że naukowcy cały czas starają się odkryć mechanizmy rządzące ich powstawaniem oraz szukają sposobów uchronienia się przed tymi chorobami. Ostatnio uczeni z Danii i Australii wpadli na nowy trop, jak można próbować uchronić się przed demencją. Rozwiązaniem mogą się okazać… długie spacery.
Tysiące kroków na zdrowie
Jak przekonują pracujący pod kierownictwem Borji del Pozo Cruz naukowcy z Uniwersytetu w Odense w Danii, którzy przeprowadzili badanie wspólnie z uczonymi z Uniwersytetu w Sydney, dzienne wykonywanie od 3800 do 9800 kroków może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji u starszych osób. Wyniki ich pracy opublikowano w naukowym serwisie JAMA Neurology we wtorek. Według publikacji, wynik 9800 kroków może być optymalny a minimalna liczba 3800 kroków ma zmniejszać ryzyko demencji o 25%. Im więcej kroków będziemy wykonywać dziennie, tym niższe ma być ryzyko: u dorosłych, którzy zanotowali około 9800 kroków, to ryzyko ma być o 50% mniejsze. Co ciekawe kroki ponad ten limit nie przynosiły większych korzyści.
Warto chodzić, ale jak?
W publikacji podano, że ważna jest również „intensywność” kroków a największe korzyści zanotowano gdy badani wykonywali w przybliżeniu 6300 kroków dziennie. Według uczonych najlepiej wykonywać je w tempie 112 kroków na minutę przez około 30 minut dziennie – niekoniecznie za jednym zamachem, ale również łącznie. Według uczonych taki półgodzinny, intensywny spacer może prowadzić do zmniejszenia ryzyka demencji o 62%.
Jak wyglądało badanie?
Opisywane doświadczenie przeprowadzono na 78 430 dorosłych osobach w wieku od 40 do 79 lat. Wybrano je z zasobów brytyjskiego Biobanku – dużej bazy danych osób gotowych uczestniczyć w eksperymentach naukowych. Wybrani uczestnicy badania nosili na nadgarstku akcelerometry przez łącznie niemal 7 lat i przez ten okres dostarczali uczonym danych na temat swojej codziennej aktywności. Następnie badacze ocenili liczbę przypadków demencji występujących w tej grupie osób, a także liczbę zgonów po niecałych siedmiu latach od rozpoczęcia eksperymentu. Wszystko to umożliwiło przeprowadzenie obliczeń dotyczących ryzyka wystąpienia demencji w relacji do aktywności danej osoby. Oceniający pracę zwracają jednak uwagę, że w badaniu wzięła udział stosunkowo młodsza grupa uczestników, która nie była jeszcze zagrożona demencją, co mogło wpłynąć na ogólne wyniki eksperymentu i potrzebne jest dalsze naukowe pogłębianie tego zagadnienia.
Spacer na pewno nie zaszkodzi
Według słynnej kliniki Mayo, najlepiej żeby każda osoba dziennie wykonywała łącznie 10 tysięcy kroków. Niestety, ocenia się że np. przeciętny Amerykanin wykonuje ich każdego dnia zaledwie od 3 do 4 tysięcy, co przekłada się na około 3-3,5 km.
Czytaj też:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.