Sen zbyt krótki? To może być oznaką demencji - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sen zbyt krótki? To może być oznaką demencji

Sen zbyt krótki? To może być oznaką demencji

Zbyt krótki sen może być objawem demencji rozwijającej się u starszych osób. Dowiedz się, jakie są sposoby na lepszy sen.

Dorośli, którzy w nocy śpią zbyt mało, mogą znaleźć się w grupie osób z wyższym ryzykiem zapadnięcia na demencję lub nawet mogą być zagrożeni wcześniejszą śmiercią – wskazują badania.

Naukowcy odkryli, że wśród ponad 2600 starszych Amerykanów ci, których uznano za śpiących zbyt mało, czyli nie spali w nocy więcej niż 5 godzin, byli narażeni na największe ryzyko rozwinięcia się demencji lub nawet zgonu w ciągu kolejnych pięciu lat. Dla tych osób ryzyko było dwa razy większe niż u seniorów, którzy spali 7 do 8 godzin.

Czytaj też: Choroba Alzheimera – jak odróżnić od demencji starczej?

Wyniki badań opublikowano w tym miesiącu w dzienniku „Aging”. To nie pierwsze tego typu prace, ale ta wskazała jako winowajcę rozwoju demencji właśnie bezsenność. Ponadto krótki sen okazał się ważniejszy pod tym względem niż chrapanie, które jest oznaką bezdechu sennego, który łączy się z chorobami serca i demencją.

„Przyjrzeliśmy się serii rodzajów snu, co pozwoliło nam zadać pytanie, co przyczynia się najbardziej [do rozwoju demencji – red.]. Odpowiedzią jest: krótki sen” – mówi Rebecca Robbins z Wydziału Snu i Rytmów Dobowych szpitalu w Bostonie w USA.

Mimo to badania nie potwierdziły jeszcze, że krótki sen sam w sobie prowadzi do rozwoju demencji lub wcześniejszych zgonów.

Problemy ze snem – przyczyna czy objaw?

„Może być w niektórych przypadkach, że kiepski sen jest raczej wczesnym objawem demencji niż jej przyczyną” – uważa dr Sabra Abbott, prof. nadzwyczajny neurologii na uniwersytecie medycznym w Chicago. Dr Abbott, która nie brała udziału w opisywanych badaniach, twierdzi, że sen może być przerywany z różnych przyczyn, które występują we wczesnych stanach demencji. Jako przykład wskazuje strukturę mózgu znaną jako jądro nadskrzyżowaniowe, które pomaga regulować czas snu i produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Ten obszar mózgu może wcześnie ulegać degeneracji z powodu demencji.

Rebecca Robbins również uważa, że demencja może powodować problemy ze snem i wraz z innymi naukowcami próbowali tego dowieść. Współpracownicy Robbins wykluczyli z badania seniorów, którzy już cierpieli na demencję i skupili się na innych problemach zdrowotnych uczestników, takich jak choroba serca, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i objawy depresji. Odkryli, że krótki sen łączył się z dwukrotnym wzrostem ryzyka śmierci lub rozwinięcia demencji w czasie trwania tego badania.

W ramach prac przyglądano się zdrowiu 2610 Amerykanów w wieku 65 lub więcej lat, którzy brali udziału w badaniu zdrowotnym. Ponad połowa uczestników deklarowała, że co noc przesypie siedem do ośmiu godzin. Około 4% twierdziło, że śpią pięć godzin lub mniej. W ciągu kolejnych 5 lat u 321 uczestników badania wykryto demencję. Nie było żadnych dowodów, że długi – liczący co najmniej 9 godzin – sen łączył się ze wzrostem ryzyka demencji lub wczesnej śmierci.

Rebecca Robbins twierdzi, że istnieją powody by sądzić, że zaburzenia snu mogą uszkadzać mózg. Badania na zwierzętach pokazały, że odpowiedni czas snu może być kluczowy do oczyszczania się tego organu z niewłaściwych białek, które uważa się za powiązane z występowaniem choroby Alzheimera.

„Z pewnością możemy podejrzewać, że słaby sen może pogarszać demencję u podatnych na te chorobę osób” – potwierdza tę tezę dr Sabra Abbott. Należy jednak pamiętać, że wciąż ciężko określić, czy kiepski sen przyczynia się do rozwoju chorób mózgu, czy też jest częścią ich objawów – zastrzega lekarka.

Porady, jak lepiej spać

Choć ta kwestia pozostaje otwarta, Rebecca Robbins zaleca staranie się wyrobienia u każdego zdrowych nawyków sennych. Przygotowała kilka porad prowadzących do lepszego snu:

  • usunąć telewizor lub podobne urządzenia z sypialni. „Spraw, by sypialnia służyła tylko do spania”;
  • unikaj wpatrywania się w jasne ekrany tuż przed snem. Ta niebieskawa poświata może też zaburzać naturalny rytm dobowy organizmu;
  • aby wspierać naturalny rytm dobowy, postaraj się jak najbardziej korzystać ze słońca podczas dnia. „Świeże powietrze i słońce są jak naturalne lekarstwo” – uważa Robbins. Jeśli wyjście na zewnątrz jest niemożliwe, to pomaga nawet siedzenie przy oknie.

Dr Abbott zachęca ludzi z problemami ze snem do zgłoszenia się do lekarza w celu oceny stanu zdrowia, dzięki czemu będzie możliwe leczenie niektórych przypadłości, takich jak na przykład bezdech senny.

Jak lepiej spać – porady

Jak szybciej zasnąć?

Najlepiej usunąć telewizor lub podobne urządzenia z sypialni. „Spraw, by sypialnia służyła tylko do spania”.

Czego nie robić przed snem?

Unikaj wpatrywania się w jasne ekrany tuż przed snem. Ta niebieskawa poświata może też zaburzać naturalny rytm dobowy organizmu.

Recepta na lepsze samopoczucie?

Aby wspierać naturalny rytm dobowy, postaraj się jak najbardziej korzystać ze słońca podczas dnia. „Świeże powietrze i słońce są jak naturalne lekarstwo”. Jeśli wyjście na zewnątrz jest niemożliwe, to pomaga nawet siedzenie przy oknie.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź!

Zobacz więcej >