Starszym osobom cierpiącym na bezsenność może pomóc codzienne trenowanie tai chi – wynika z badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu.
Osoby w 60. 70. dekadzie życia ze zdiagnozowaną bezsennością, które zaczęły codziennie trenować tai chi, w nocy budzą się średnio dwa razy mniej niż ci, którzy nie korzystają z tej chińskiej metody – wynika z badań opublikowanych na łamach naukowego serwisu JAMA Network Open.
Również seniorzy, którzy zamiast tej sztuki relaksacji stosują codziennie ćwiczenia, średnio w nocy budzą się nawet do trzech razy rzadziej niż ci, którzy niczego nie trenują – twierdzą naukowcy.
Sposób na bezsenność
„Przekonaliśmy się, że zarówno tai chi, jak i tradycyjne ćwiczenia prowadzą do polepszenia jakości snu, rzadszego budzenia się w nocy i czasu budzenia się po zaśnięciu. Dobroczynne efekty „zwykłych” ćwiczeń oraz tai chi były widoczne 24 miesiące po rozpoczęciu treningów” – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez badaczy z Uniwersytetu w Hongkongu.
Ponad 50% seniorów na całym świecie zgłasza problemy ze snem, a do 40% doświadcza bezsenności. Treningi ciała i umysłu, takie jak tai chi, które mieszają ćwiczenia fizyczne z medytacją stają się coraz bardziej popularne: w USA z tych technik korzysta już około 30% ludzi.
Jak wyglądały badania
W ramach tego badania naukowcy porównali polepszenie jakości snu 320 dorosłych w wieku od 60 lat wzwyż, u których zdiagnozowano bezsenność. Niektórzy z seniorów cierpieli na nią od 10 i więcej lat. 105 uczestników badania zapisano na trwający 12 tygodni program tradycyjnych ćwiczeń, na które składały się energiczne spacery i treningi rozciągające mięśnie. Inna grupa 105 badanych uczęszczała na dwunastotygodniowe zajęcia tai chi w styl Yang. W obu tych przypadkach zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu (każde z nich trwało godzinę). Pozostałych 110 uczestników badania było grupą kontrolną i nie uczęszczało na żadne nadzorowane ćwiczenia lub zajęcia tai chi. Jakość snu wszystkich uczestników badania była mierzona za pomocą urządzeń biometrycznych noszonych na nadgarstku.
Jak wynika z danych zgromadzonych w trakcie badań, seniorzy uczęszczający stale na ćwiczenia mieli w ciągu nocy średnio krótszy o 17 minut czas przebudzenia w porównaniu z grupą kontrolną. Z kolei osoby trenujące tai chi średnio miały krótszy o 13 minut czas przebudzeń w nocy.