Kawa na zdrowie? Mała porcja może obniżać ryzyko chorób serca - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kawa na zdrowie? Mała porcja może obniżać ryzyko chorób serca

Kawa na zdrowie? Mała porcja może obniżać ryzyko chorób serca

Filiżanka kawy dziennie może mieć dobry wpływ na nasze serce – wskazują najnowsze badania. Jednak naukowcy mają wątpliwości. Dowiedz się, jakie.

Spożywanie jednej lub więcej filiżanek kawy z kofeiną dziennie może zredukować ryzyko problemów z sercem – sugerują nowe badania. Jest jedno zastrzeżenie: takich właściwości nie przejawia kawa bezkofeinowa.

Czytaj też: Aromaty w e-papierosach mogą uszkadzać serce

Kawa nie taka zła?

„Związek między kofeiną i zmniejszeniem ryzyka problemów z sercem był zaskakujący. Kawa i kofeina są często powszechnie uważane za „złe” dla serca, ponieważ ludzie kojarzą je z palpitacjami, wysokim ciśnieniem i tym podobnym” – mówi współautor badania, dr David Kao, profesor kardiologii i dyrektor medyczny Centrum Medycyny Personalnej na Uniwersytecie Medycznym w Kolorado. Jego zespół opublikował wyniki w dzienniku „Circulation: Heart Failure”.

Należy brać pod uwagę, że nie ma jeszcze bezpośrednich dowodów na związek kofeiny z pracą serca i nie znaczy to, że kawa jest jakimkolwiek substytutem zdrowego trybu życia, jeśli chodzi o serce – zastrzega dr Kao:

„Wciąż brak wystarczających dowodów, aby zalecać zwiększenie konsumpcji kawy, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, jak to jest w przypadku na przykład palenia, zrzucania wagi lub uprawiania ćwiczeń” – czytamy.

Zobacz też: Lekka nadwaga po 50. nie taka zła dla zdrowia?

Jak przebiegały badania

W swoim badaniu zespół dr. Kao przeanalizował dane od ponad 21 tysięcy dorosłych Amerykanów, którzy wzięli udział w trzech dużych eksperymentach: badaniu serca; badaniu ryzyka miażdżycy tętnic oraz badaniu układu sercowo-naczyniowego. Stan zdrowia uczestników był śledzony przez co najmniej 10 lat. We wszystkich tych trzech badaniach wypijanie jednej lub więcej filiżanki kawy dziennie było łączone ze spadkiem długoterminowego ryzyka wystąpienia problemów z sercem.

W badaniu serca ryzyko problemów z tym organem spadło o 5 do 12% w przypadku osób wypijających filiżankę kawy dziennie w porównaniu z badanymi, którzy jej nie pili. Przy badaniu ryzyka miażdżycy tętnic ryzyko to nie zmieniło się w przypadku 1 filiżanki kawy dziennie, ale było aż o 30% niższe u ludzi pijących co najmniej 2 filiżanki kawy dziennie.

Jeśli chodzi o kawę bezkofeinową, to odkryto, że jej spożywanie nie obniża ryzyko występowania chorób serca.

Dalsze prace wykazały, że kofeina z jakiegokolwiek źródła zdaje się przyczyniać do zmniejszenie ryzyka problemów z sercem i według autorów pracy odgrywała przynajmniej jakąś rolę we wzmacnianiu serca.

„Choć nie możemy wykazać przyczynowości, to jest intrygujące, że te trzy badania sugerują, że picie kawy może przyczyniać się do spadku ryzyka problemów z sercem i że kawa może być częścią zdrowej diety – bez dodatku cukru i dodatków wysokotłuszczowych, takich jak śmietanka” – tłumaczy dietetyk, prof. Penny Kris-Etherton z Uniwersytetu Evan Pugh.

„Najważniejsze jest, aby korzystać z kawy w sposób umiarkowany, jako część zdrowej diety wspomagającej serce, w połączeniu ze spożywaniem owoców i warzyw, ziaren, niskotłuszczowych produktów, z niską zawartością sodu, tłuszczów nasyconych i bez dodatków cukrów” – radzi prof. Kris-Etherton. Jak dodaje, „należy też mieć na uwadze, że kofeina jest stymulantem i spożywanie jej w nadmiarze może być problematyczne – powodować drżenie i problemy ze snem” – zastrzega.

Lekarze mają wątpliwości

Dwóch innych specjalistów od żywienia – nie związanych z badaniami – postanowiło skomentować ich wyniki. Dr Michael Goyfman jest szefem kliniki kardiologii Long Island Jewish Forest Hills w Nowym Jorku. Zwraca uwagę, że badanie ma kilka wad:

„Przyjmowanie kofeiny było deklarowane przez uczestników [badań] i już samo to mogło nie być dokładne. Ponadto ilość spożywanej kawy nie była ustandaryzowana. Czy jedna filiżanka oznacza 220 g, czy może 500 g?” – mówi.

Dr Goyfman wskazuje też, że wcześniejsze badania pokazały, że zbyt duże spożycie kawy łączono z „usztywnieniem” kluczowych części aorty. Z innej strony wiele badań wskazywało na spożycie kawy jako mające związek z obniżeniem prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Parkinsona.

Dlatego też „dopóki dalsze badania nie będą prowadzone, żeby dokładniej wyjaśnić to zagadnienie, zalecam pacjentom używanie zdrowego rozsądku, jeśli chodzi o codzienną konsumpcję kawy oraz konsultacje ze specjalistami, jeśli chodzi o ustalenie jej limitów” – radzi dr Goyfman.

Dr Guy Mintz jest dyrektorem kliniki układu sercowo-naczyniowego w szpitalu Bass Heart Hospital w Manhasset w stanie Nowy Jork. W większości zgadza się z opiniami dr. Goyfmana, deklarując że dyskutowane wyniki wskazują „interesujący związek”, ale nie są na tyle wiarygodne, aby na ich podstawie rekomendować zwiększenie spożycia kawy. Zwrócił też uwagę, że są różne rodzaje chorób serca, więc „na jakie ich rodzaje kofeina ma wpływ?” – pyta dr Mintz.

„Kawa z kofeiną w rozsądnej dawce może być częścią zdrowej diety, bez szkodliwych efektów” – mówi, ale tez uważa że opisywane badanie jest dopiero początkiem do dalszej pracy naukowej. Ma też rady dla tych, którzy kawy nie pijają:

„Pacjenci, którzy nie piją kawy, nie powinni po nią sięgać, a już na pewno nie powinni sięgać po suplementy z kofeiną, na przykład napoje typu Red Bull, myśląc że w ten sposób obniżą ryzyko problemów z sercem” – zastrzega dr Guy Minz. Dodaje, że badanie powinno być kontynuowane.

Zobacz więcej >