Testament – jak go właściwie napisać? Jakich błędów się wystrzegać? Dowiedz się, jak spisać testament tak, żeby był prawnie wiążący i właściwie zabezpieczył interesy osób, którym chcesz powierzyć swój majątek.
O tym, że właściwe spisanie testamentu jest niezwykle ważne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak nie każdy własnoręcznie sporządzony dokument jest ważny w świetle prawa.
Kto może sporządzić testament?
Prawo do spisania swojej ostatniej woli ma osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (nie jest ubezwłasnowolniona) oraz nie jest do spisywania testamentu zmuszana.
Jak napisać testament?
Można to zrobić na kilka sposobów:
1. Spisać go w całości odręcznie u siebie w domu (tzw. testament holograficzny). Taki testament musi być sporządzony długopisem lub piórem, cały napisany własnoręcznie, musi też mieć datę i podpis.
- Spisać go w całości odręcznie u siebie w domu (tzw. testament holograficzny). Taki testament musi być sporządzony długopisem lub piórem, cały napisany własnoręcznie, musi też mieć datę i podpis.
UWAGA:
- Jeśli ktoś w swoim domu postanowi napisać go na komputerze i wydrukować, a potem podpisać ręcznie na dole strony, to taki testament będzie nieważny (cały musi być sporządzony długopisem lub piórem).
- Takiego testamentu nie wolno też komuś podyktować w domu i potem się tylko pod nim podpisać. Wówczas taki dokument również będzie nieważny – całość trzeba spisać samemu.
2. Spisać ostatnią wolę u notariusza. To najbezpieczniejsza i najczęściej wybierana metoda sporządzania testamentu. Po sporządzeniu go, jeden z oryginałów zostanie w kancelarii. Dokument trafi też do Notarialnego Rejestru Testamentów, dzięki czemu będzie można go łatwo odszukać, w razie zniszczenia oryginału np. w wyniku pożaru czy nieszczęśliwego wypadku.
3. Testament allograficzny (zwany też urzędowym). Jeśli nie mamy możliwości własnoręcznego spisania testamentu, a z jakichś względów nie chcemy też sporządzać go u notariusza, to możemy też sporządzić go ustnie. Taki testament sporządza się w odpowiednim urzędzie, w obecności co najmniej dwóch świadków. Oświadczenie to jest spisywane w protokole, który jest podpisywany przez testatora, urzędnika oraz świadków.
W obecności których urzędników można podyktować testament allograficzny:
marszałek województwa | wójt | prezydent miasta |
starosta | sekretarz powiatu lub gminy | burmistrz |
kierownik urzędu stanu cywilnego |
Tylko wyżej wymienione organy urzędowe mają prawo odbierać ustny testament. Urzędnicy ci nie mogą też wyznaczać pełnomocników – muszą odebrać oświadczenie woli osobiście.
Świadkami, w obecności których spisywany jest tego rodzaju testament, muszą być osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Nie mogą to być osoby głuchonieme oraz nie potrafiące pisać, ani osoby nie posługujące się tym samym językiem co testator. Nie mogą to być też osoby skazane prawomocnie za składanie fałszywych zeznań. Świadkami nie mogą też być małżonkowie testatora, jego krewni, powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby przysposobione. Świadkami nie mogą być również osoby, które w myśl tego testamentu odniosłyby jakiekolwiek korzyści. Świadkiem nie jest również urzędnik przyjmujący wolę, jednak może nim być np. osoba, która spisuje protokół.
UWAGA: Tego rodzaju testamentu nie mogą sporządzać osoby głuchonieme.
4. Testament ustny. To wyjątkowy sposób sporządzania ostatniej woli – wykonywany wtedy, kiedy zachodzi obawa rychłej śmierci testatora, a z jakichś powodów nie można sporządzić testamentu w inny sposób.
W tym przypadku testament dyktowany jest ustnie w jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Świadkowie muszą spełniać te same kryteria, jakie obowiązują świadków przy sporządzaniu testamentu allograficznego. Gdyby się okazało, że któryś ze świadków odniósłby korzyść na mocy testamentu, to wówczas unieważniana jest tylko ta część testamentu, która tej osobie przyznaje korzyść.
UWAGA: Testament ustny traci moc po upływie 6 miesięcy od momentu, w którym ustały okoliczności uzasadniające sporządzenie go w takiej formie (czyli nie było możliwości spisania go w „zwykły” sposób). Jeśli osoba dyktująca testament umrze przed upływem 6 miesięcy, wówczas testament jest ważny.
O czym pamiętać przy sporządzaniu testamentu
Jakie są rodzaje testamentu?
Są testamenty: odręcznie u siebie w domu (tzw. testament holograficzny), testament allograficzny (zwany też urzędowym), bardzo rzadki testament ustny oraz sporządzany u notariusza.
Czy można sobie wydrukować testament i podpisać?
Jeśli ktoś w swoim domu postanowi napisać go na komputerze i wydrukować, a potem podpisać ręcznie na dole strony, to taki testament będzie nieważny (cały musi być sporządzony długopisem lub piórem).
Jakie testamenty sporządz się najczęściej?
Spisywanie swej ostatniej woli u notariusza to najbezpieczniejsza i najczęściej wybierana metoda sporządzania testamentu.