Zmiana czasu na letni 2021 - czy będzie? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmiana czasu na letni 2021 – czy będzie?

Zmiana czasu na letni 2021 – czy będzie?

Czy będzie zmiana czasu w 2021 roku? Jeśli tak, to kiedy to nastąpi i w którą stronę przestawiamy wskazówki zegara? Sprawdź!

Do tej pory dwa razy w roku następowała zmiana czasu. W nocy z 28 na 29 marca zmienialiśmy czas z zimowego na letni i przestawialiśmy wskazówki zegarków o godzinę do przodu: z 2:00 na 3:00. Traciliśmy przy tym godzinę snu. Co jednak traciliśmy w marcu – zyskiwaliśmy w październiku i gdy nadchodziła noc z 24 na 25 października, to cofaliśmy wskazówki zegara o godzinę, przestawiając się na czas zimowy.

Od kiedy mamy zmianę czasu w Polsce?

Zmianę czasu na letni i zimowy w Polsce po raz pierwszy wprowadzono w 1919 roku, ale potem jej nie kontynuowano. Na stałe ten zwyczaj wrócił w 1983 roku i od tego czasu nieprzerwanie co roku przestawiamy zegarki.

Miało się to zmienić po tym, jak przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w 2019 roku zapowiedział zakończenie tej tradycji. Stało się tak po tym, jak w ankiecie dotyczącej zniesienia korekty czasu większość respondentów była za jej likwidacją.

Co będzie w 2021 roku?

Dlatego też w 2019 roku europarlament przegłosował zniesienie zmiany czasu od 2021 roku. Jednak na to nie zgodziły się państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W Polsce odbyły się konsultacje z obywatelami dotyczące nastawienia do likwidacji procesu zmiany daty. Okazało się, że 78 proc. Polaków popiera likwidację korekty czasu. Mimo to, jeszcze to nie nastąpi. Projekt ustawy znoszącej zmianę czasu został zamrożony i nie jest procedowany.

W 2021 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi więc tradycyjnie – w niedzielę 28 marca. Jeśli do jesień nic się nie zmieni, to w przyszłym roku 24 października zmienimy czas z letniego na zimowy.

Wszystko o zmianie czasu

Od kiedy zmieniamy czas w Polsce?

Zmianę czasu na letni i zimowy w Polsce po raz pierwszy wprowadzono w 1919 roku, ale potem jej nie kontynuowano. Na stałe ten zwyczaj wrócił w 1983 roku.

Kiedy miał nastąpić koniec zmiany czasu?

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w 2019 roku zapowiedział zakończenie tej tradycji, ale wciąż jest ona praktykowana.

Czy Polacy chcą zmiany czasu?

Z badań wynika, że 78 proc. Polaków popiera likwidację korekty czasu.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >