Choroba Hashimoto - co trzeba o niej wiedzieć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Choroba Hashimoto – co trzeba o niej wiedzieć?

Choroba Hashimoto – co trzeba o niej wiedzieć?

,

Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, a także najczęstsza choroba autoimmunologiczna rozpoznawana u ludzi. Nazwa pochodzi od nazwiska doktora Hakaru Hashimoto, japońskiego chirurga, który na początku XX wieku opisał jej objawy. Sprawdź, jak się ją rozpoznaje i leczy!

Chorobą Hashimoto nazywamy przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W schorzeniu tym komórki tarczycy są uszkadzane przez własne przeciwciała chorego. Prowadzi to do powolnego niszczenia i zwłóknienia gruczołu, a w efekcie zmniejszenia produkcji hormonów. Ryzyko choroby wzrasta z wiekiem i jest pięciokrotnie większe u kobiet niż u mężczyzn. Podwyższone miano przeciwciał przeciwtarczycowych stwierdza się aż u 25% kobiet powyżej 55. roku życia! Należy jednak zwrócić uwagę, że sama obecność przeciwciał najczęściej nie wiąże się z żadnymi objawami – niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto dotyczy 0,4% populacji Polski.

Przyczyna choroby nie jest znana, w badaniach potwierdzono wpływ czynników genetycznych oraz środowiskowych – do rozwoju zapalenia predysponują infekcje, stres emocjonalny, nikotynizm oraz niektóre leki.

Jakie objawy?

Obraz kliniczny choroby Hashimoto bywa bardzo różnorodny. Pierwszym objawem może być niebolesne powiększenie tarczycy – nazywana jest wtedy wolem. W późniejszym przebiegu gruczoł najczęściej staje się coraz mniejszy, w jego strukturze mogą pojawić się guzki. Dodatkowo można obserwować objawy związane z niedoborem hormonów tarczycy, czyli m.in.:

  • przybieranie na wadze,
  • łatwe marznięcie,
  • zmęczenie, spowolnienie i senność,
  • obniżenie nastroju, depresję,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi, pogorszenie pamięci,
  • zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • przesuszenie i łuszczenie się skóry, wypadanie włosów,
  • uporczywe zaparcia,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • niepłodność,
  • obniżenie i zachrypnięcie głosu
  • obrzęk twarzy, zwłaszcza powiek oraz tkanki podskórnej (śluzowaty)

Jak rozpoznać chorobę Hashimoto?

Rozpoznanie stawia się na podstawie badań laboratoryjnych stężeń hormonów w surowicy krwi – TSH, FT4 i FT3, uzupełnionych o oznaczenie miana przeciwciał przeciwtarczycowych. Podwyższenie stężenia przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) jest charakterystyczne dla zapalenia Hashimoto. Pomocne może być także badanie USG tarczycy, które pozwala uwidocznić cechy zapalenia czy zaniku gruczołu, a także zmiany ogniskowe (guzki) – w razie ich stwierdzenia konieczne może być pobranie materiału ze zmiany do badań cytologicznych (najczęściej w biopsji cienkoigłowej).

Jak leczyć?

Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, ponieważ dotychczas nie wynaleziono skutecznego leczenia przyczynowego. W badaniach nie potwierdzono efektywności terapii mającej zahamować stan zapalny ani stosowania diet eliminacyjnych. W razie objawowej niedoczynności tarczycy stosuje się substytucję L-tyroksyny, leczenie najczęściej trzeba kontynuować do końca życia.

Co warto wiedzieć o chorobie Hashimoto

Czy na chorobę Hashimoto chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni?

Tak, ale ryzyko choroby Hashimoto jest pięciokrotnie większe u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie są przyczyny choroby Hashimoto?

Przyczyna choroby Hashimoto nie jest znana, jednak do jej rozwoju predysponują infekcje, stres emocjonalny, nikotynizm oraz niektóre leki.

Czy chorobę Hashimoto można wyleczyć?

Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, natomiast leczy się objawy niedoczynności tarczycy.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >