Jedzenie ryb kilka razy tygodniowo może pomóc nam zachować bystrość umysłu? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jedzenie ryb kilka razy tygodniowo może pomóc nam zachować bystrość umysłu?

Jedzenie ryb kilka razy tygodniowo może pomóc nam zachować bystrość umysłu?

Spożywanie ryb kilka razy w tygodniu być może chroni przed demencją – uważają francuscy naukowcy. Sprawdź, czy na pewno tak jest.

Nowe badanie naukowe sugeruje, że spożywanie ryb kilka razy w tygodniu, nawet w niewielkich ilościach, pomaga powstrzymać rozwijanie się chorób naczyniowych prowadzących nawet do demencji. Wyniki prac naukowców opublikowano w czwartek w serwisie Neurology.

„Wcześniejsze doświadczenia wskazywały na pozytywny aspekt zdrowotny jedzenie ryb w kwestii zwalczania zaniku funkcji poznawczych i pojawienia się ryzyka demencji w późniejszym życiu” – powiedziała kierująca badaniem Aline Thomas, która jest doktorantką w Centrum Badań nad Zdrowiem Populacyjnym na Uniwersytecie Bordeaux we Francji.

Z jej najnowszej pracy wynika, że wśród zdrowiej populacji seniorów w wieku od 65 lat wzwyż „dwa lub więcej dania z ryb tygodniowo mogą chronić mózg przed zmianami naczyniowymi, zanim pojawią się oznaki demencji” – powiedziała. Jest jednak jedno zastrzeżenie: ten efekt ochronny zanotowano jedynie u osób, które miały mniej niż 75 lat.

Jak wyglądało badanie?

W ramach opisywanej pracy Aline Thomas wraz ze współpracownikami ocenili skany mózgu ponad 1600 mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat i starszych (średnia wieku wyniosła 72 lata). Żaden z pacjentów nie miał wcześniej zdiagnozowanej demencji, a ni nie przeszedł udaru czy zawału serca. Skany mózgu przejrzano pod kątem trzech charakterystycznych oznak choroby naczyniowej. Okazało się, że niewielkie uszkodzenia mózgu wykryto u 2% pacjentów, jamy mózgu stwierdzono u 8%, zaś nagromadzenie płynu w tkance mózgowej stwierdzono u 6% badanych osób. Ponieważ te trzy objawy mogą rozwinąć się na długo przed pojawieniem się oczywistych oznak demencji, łączy się je z długoterminowym zwiększonym ryzykiem tej choroby i ogólnym spadkiem ostrości umysłu.

Jednocześnie uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o opisanie swojej diety i tego, jak często w tygodniu jedzą ryby (np. łososie, tuńczyka lub sardynki). Przeciętnie badani spożywali tego typu posiłki dwa razy w tygodniu. Następnie porównano odnotowane zmiany w mózgu z nawykami konsumpcyjnymi. Okazało się, że choroba naczyniowa (mogąca wpływać na przepływ krwi do mózgu) dotykała 18% tych, którzy jedli ryby cztery razy w tygodniu oraz 23% seniorów poniżej 75. roku życia, którzy jedli ryby trzy razy w tygodniu. Równocześnie u niemal 1/3 tych, którzy nie jedli ryb w ogóle, rozwinęły się markery choroby naczyniowej.

Czy jedzenie ryb chroni przed demencją?

Autorzy badania wyrazili opinię, że wyniki sugerują związek, jednak to jeszcze nie udowadnia, że jedzenie ryb może zapobiegać demencji. Jednak czemu nawet tak luźnego związku nie ma w przypadku osób w wieku powyżej 75 lat?

„Jedna z hipotez zakłada, że konsumpcja ryb może być bardziej korzystna na wczesnym etapie rozwoju choroby, więc dotyczy młodszych uczestników [eksperymentu]” – powiedziała Aline Thomas.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Zobacz więcej >