Badanie nowojorskich naukowców wykazało, że ciągła praca za niskie wynagrodzenie prowadzi do znacznie szybszego spadku pamięci. Okazuje się, że niska pensja może być bardziej szkodliwa dla mózgu niż portfela.
Przeprowadzano już wcześniej badania, które łączyły niskopłatną pracę z objawami depresji, otyłością i nadciśnieniem. Jednak naukowcy z Columbia University zauważają, że wszystkie te stany zwiększają ryzyko przyspieszonego starzenia się funkcji poznawczych. Oznacza to, że mózg osoby wykonującej niskopłatną pracę starzeje się szybciej niż kogoś, kto dobrze zarabia. Wyniki swojej pracy naukowcy opublikowali w American Journal of Epidemiology i przedstawili na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w 2022 r. oraz na stronach Columbia University.
Przeczytaj też: Jedzenie sardynek obniża ryzyko cukrzycy typu 2
„Nasze badania dostarczają nowych dowodów na to, że długotrwałe narażenie na niskie zarobki w latach, gdy powinno się zarabiać najwięcej, wiąże się z przyspieszonym spadkiem pamięci w późniejszym życiu” – stwierdza dr Katrina Kezios, badaczka z Columbia University w komunikacie prasowym.
Jak przeprowadzono badanie
Zespół przeanalizował dane dotyczące 2879 osób urodzonych w latach 1936–1941, wykorzystując dane z krajowego badania zdrowia i emerytury ( Health and Retirement Study) dotyczące osób dorosłych w latach 1992–2016. Naukowcy zdefiniowali „niską pensję” jako stawkę godzinową, która wynosiła mniej niż dwie trzecie federalnej mediany wynagrodzenia w danym roku.
Następnie podzielili historię zarobków każdego uczestnika na określone kategorie. Wydzielone grupy obejmowały osoby, które nigdy nie pracowały za niskie pensje, osoby, które sporadycznie miały niskie zarobki, oraz osoby, które w latach 1992–2004 pracowały nieprzerwanie za niskopłatne wynagrodzenie.
Na koniec zbadali związek między tymi zarobkami a spadkiem pamięci w ciągu następnych 12 lat, między 2004 a 2016 rokiem.
Praca za minimalną pensję może zabrać nawet rok życia
Uzyskane wyniki pokazują, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie pracowały za niskie wynagrodzenie, osoby z niskimi pensjami doświadczały znacznie szybszego spadku pamięci w starszym wieku. Wyliczono, że na każde 10 lat normalnego starzenia się poznawczego, którego doświadcza przeciętny człowiek, mózg nisko opłacanego pracownika starzeje się o 11 lat.
Naukowcy zauważają, że federalna płaca minimalna od 2009 r. utrzymuje się na poziomie 7,25 dolarów za godzinę. Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem gospodarczym, zwłaszcza wśród pracowników o najniższych i niskich płacach. Według nich konieczne są dalsze badania, które łączyłyby liczbę przypadków demencji i przyspieszonego starzenia się poznawczego, którym można by zapobiec przy różnych hipotetycznych scenariuszach ze zwiększoną minimalną stawką godzinową”.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.
Przeczytaj też: