Pompki a ryzyko chorób serca - badanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pompki a ryzyko chorób serca – badanie

Pompki a ryzyko chorób serca – badanie

Naukowcy wykazali, że mężczyźni w średnim wieku, którzy mogą zrobić co najmniej 40 pompek, przez kolejnych 10 lat będą znacznie mniej podatni na choroby serca.

Osoby aktywne często zastanawiają się, czy robienie pompek coś daje i ile należy robić pompek dziennie. Odpowiedzieć na te pytania mogą pomóc im naukowcy z Harvard TH Chan School of Public Health. Otóż przygotowali oni bodaj pierwszy na świecie raport, który powiązał zdolność wykonywania pompek z chorobami serca.

Ci, którzy robią 40 pompek w jednej serii, są mniej narażeni na choroby serca

Badacze z Harvardu odkryli, że mężczyźni w średnim wieku, którzy potrafią zrobić więcej niż 40 pompek w jednej serii, mają o 96 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnej choroby serca i innych powiązanych dolegliwości, takich jak niewydolność serca, w porównaniu z tymi, którzy są w stanie wykonać nie więcej niż 10 pompek. Wyniki swojej pracy opublikowali w JAMA Network Open.

Jak przeprowadzano badanie

Na potrzeby badania autorzy dokonali przeglądu danych zdrowotnych 1104 aktywnych strażaków płci męskiej. Dane na temat ich stanu zdrowia i wydolności gromadzono od 2000 do 2010 roku. Na początku badania przeciętny uczestnik miał mniej więcej 40 lat i średni wskaźnik masy ciała (BMI) – 28,7. W trakcie corocznych badań strażacy mieli za zadanie wykonać jak najwięcej pompek, testowano także ich wydolność na bieżni.

Pod koniec okresu badania 37 uczestników cierpiało na rozmaite schorzenia związane z sercem. Co ciekawe, 36 mężczyzn z tej grupy w testach wykonywanych w pierwszych badaniach nie było w stanie wykonać więcej niż 40 pompek. Natomiast wyniki testów na bieżni nie były już tak wyraźnie powiązane z diagnozami chorób serca.

Badanie możliwości wykonywania pompek może być łatwą metodą oceny ryzyka chorób układu krążenia

„Nasze odkrycia dostarczają dowodów na to, że zdolność do wykonywania pompek może być łatwą, bezkosztową metodą oceny ryzyka chorób układu krążenia w prawie każdym otoczeniu. Co zaskakujące, była ona silniej związana z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych niż wyniki testów na bieżni” – stwierdził Justin Yang, jeden z autorów badania.

Autorzy zwracają jednak uwagę, że badanie zostało przeprowadzone wśród mężczyzn w średnim wieku wykonujących zawód wymagający aktywności fizycznej. W wypadku kobiet lub mężczyzn mniej aktywnych fizycznie albo będących w innym wieku wyniki mogłyby być inne.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >