Według nowych badań osoby nieszczęśliwe lub doświadczające samotności starzeją się szybciej niż palacze. Naukowcy twierdzą, że takie stany psychiczne zwiększają ryzyko m.in. choroby Alzheimera, cukrzycy oraz chorób serca.
Międzynarodowy zespół naukowców z Hongkongu i Stanów Zjednoczonych przeprowadził badania, z których wynika, że choroby wątroby i płuc, udary, palenie tytoniu, a także zły stan psychiczny zwiększają tempo starzenia się. Co ciekawe, poczucie beznadziejności, nieszczęścia i samotności szybciej podwyższa biologiczny wiek niż palenie papierosów. W swej analizie naukowcy oparli się na pierwszym tego rodzaju badaniu przeprowadzonym z udziałem prawie 12 tys. dorosłych Chińczyków. Wyniki swojej pracy opisali w Aging-US.
Zły stan psychiczny dodaje 20 miesięcy do wieku biologicznego
„Wykazujemy, że czynniki psychologiczne, takie jak uczucie nieszczęścia lub samotności, dodają rok i osiem miesięcy do wieku biologicznego” – twierdzi jeden z autorów badania dr Fedor Galkin ze start-upu Deep Longevity Limited.
Zgodnie wynikami badania czynniki psychologiczne mają znaczący wpływ na wiek biologiczny. Jest on bardziej wyraźny niż wpływ płci, warunków mieszkaniowych, stanu cywilnego czy palenia papierosów. Zdrowie psychiczne ma silniejsze oddziaływanie na tempo starzenia się w porównaniu z wieloma schorzeniami i nawykami czy nałogami związanymi ze stylem życia.
Naukowcy zmierzyli oddziaływanie samotności, problemów ze snem lub poczucia nieszczęścia na tempo starzenia się i stwierdzili, że jest to znaczące. Inne czynniki związane z przyspieszeniem starzenia się obejmują bycie singlem i zamieszkiwanie na obszarach wiejskich, ze względu na niską dostępność usług medycznych.
Samotność – globalny problem
W zeszłym miesiącu inne światowe badanie wykazało, że samotność zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o prawie jedną trzecią. Analiza Uniwersytetu Harvarda określiła osoby w wieku od 18 do 22 lat (pokolenie Z) jako „najbardziej samotne pokolenie”. Dane sugerują również, że samotność wzrosła podczas pandemii, a młodzi dorośli poniżej 25. roku życia, starsi dorośli, kobiety i osoby o niskich dochodach najbardziej odczuwają jej skutki.
Przeczytaj też:
- 10 tysięcy kroków dziennie dla zdrowia? Tak, ale ważne jest też tempo
- Muchy domowe groźniejsze, niż myślimy
- Skowronki szczęśliwsze niż sowy
- Jak uniknąć demencji na starość? Zacząć regularnie ćwiczyć
- Pompki a ryzyko chorób serca – badanie
- Dłuższe ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci – nowe badanie
- Demencja starcza może być zatrzymana dzięki edukacji i zdolnościom językowym – twierdzą naukowcy
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!