Czy zrobili już Państwo swoje selfie, by zamieścić je w mediach społecznościowych? Ludzie zawsze lubili robić sobie zdjęcia i patrzeć na swój wizerunek (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Na początku nieśmiało, w ukryciu, a dziś zupełnie jawnie nawet koronowane głowy i przywódcy państw sami robią sobie fotografie w ciekawych miejscach lub w dobrym towarzystwie. Miliony ludzi codziennie fotografuje siebie i uwiecznia ważne chwile. Robi selfie. Lubimy patrzeć na swój wizerunek.
Od zdjęć w lustrze po selfie ze smartfonów
Wkrótce po wynalezieniu metody rejestracji obrazu fotografowie robili sobie zdjęcia w lustrze. A dziś mamy smartfony, które wykonują zdjęcia znakomitej jakości. Dzięki mediom społecznościowym można te obrazy rozesłać wszystkim znajomym. Nawet amerykańscy astronauci fotografowali siebie podczas tzw. spacerów kosmicznych.
Oczywiście, podczas misji Apollo były wykorzystywane tradycyjne, znakomite aparaty fotograficzne przystosowane do obsługi dłońmi w grubych rękawicach. Już w latach 90. ubiegłego wieku pracowano nad miniaturyzacją aparatów. Celem była wysoka jakość i możliwie małe zużycie prądu. Powstały matryce CMOS. Mają dobrą jakość, a zużywają znacznie mniej prądu niż matryce CCD.
Dziś większość aparatów w smartfonach jest oparta właśnie na miniaturowej matrycy CMOS, która pozwala zarejestrować miliony punktów obrazu, czyli pikseli. Takie maleńkie kamery i stosunkowo tanie rozwiązania mogą być zainstalowane wszędzie. Są w hełmach astronautów i w stacji kosmicznej. Większe pracują w sondach zdążających do odległych planet. Po obróbce cyfrowej dostarczają nam niezwykłe obrazy o wyraźnych szczegółach.
My sami jesteśmy stale obserwowani przez względnie tanie i coraz mniej widoczne kamery monitoringu. Czy dzięki nim jesteśmy bardziej bezpieczni? To zupełnie inny problem.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Selfie” z cyklu Technicznie proste:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Jakie są możliwości wykrywania promieniowania – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak powstał koc ratowniczy
- Jak działa knot? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Jakie oświetlenie LED-owe wybrać? – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”