W drodze do redakcji widziałem wypadek samochodowy. Strażacy wycięli z samochodu zakleszczonego kierowcę, położyli na noszach i okryli srebrno-złotą folią, tzw. kocem ratowniczym. Chodziło o to, by ofiara nie wychłodziła się. Użyli technologii kosmicznej, czyli kosmicznego koca. (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Wspomniana folia jest po jednej stronie srebrzysta, a po drugiej ma kolor złocisty. Mimo że jest bardzo cienka i bardzo tania, uratowała już wiele osób. Pomysł takiej metalizowanej folii polipropylenowej powstał w latach 70. XX wieku w National Research Center w Colorado na potrzeby programu „Apollo”.
Metalizowana folia polipropylenowa miała chronić satelity przed utratą ciepła
Naukowcy już od lat 60. wiedzieli, że satelity i i urządzenia kosmiczne tracą wiele ciepła przez promieniowanie. Jedynym ratunkiem jest zastosowanie powierzchni lustrzanej, która odbijałaby to promieniowanie cieplne z powrotem do źródła.
Opracowanie technologii produkcji takiej powierzchni było bardzo kosztowne. Należało zbudować komorę próżniową o dużej objętości. To w niej napylano na niezwykle cienką folię po jednej stronie aluminium, po drugiej polimer, kapton. Powstały piece służące do napylania. Piece wykorzystywały wysokie napięcie powodujące świecenie podobne do świetlówki. W trakcie tej operacji folia była przewijana z jednej szpuli na drugą.
Folia znalazła zastosowanie w ochronie satelitów lub innych urządzeń kosmicznych przed nadmiernym wychłodzeniem. Bardzo szybko trafiła także do przemysłu spożywczego. Najważniejszym jej zastosowaniem stało się jednak zapobieganie wychłodzeniu ofiar wypadków czy katastrof. Rozwiązanie powstałe dla badań kosmicznych dziś ratuje życie jako koc ratowniczy.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Folia polipropylenowa” o genezie koca ratowniczego:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Jak działa knot? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Jakie oświetlenie LED-owe wybrać? – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”