Na piknikach naukowych w różnych miastach pokazywałem „sztuczkę”. Miałem przygotowaną połówkę patelni (Wiktor Niedzicki „Technicznie proste”).
Zwykłą patelnię dałem mechanikowi do przecięcia w poprzek. Ten niezwykły rekwizyt już robił wrażenie. Ową połówkę stawiałem na przenośnej kuchence indukcyjnej. Kuchenka cały czas była zimna, ale patelnia nagrzewała się. By to pokazać, na brzegu patelni wbijałem jajko. Część, która znalazła się na patelni, stawała się jajkiem sadzonym. Białko na płytce kuchennej cały czas było płynne. Zdumienie widzów wprost bezcenne.
Oszczędzamy energię – podgrzewamy patelnię, a nie całą kuchnię
Wspominałem już kiedyś o tym, że często boimy się nowości. Nie lubimy, gdy coś się zmienia i zmienia nasze życie. A nowe urządzenia pojawiają się nie tylko w instytutach, laboratoriach czy zakładach przemysłowych. Coraz częściej pojawiają się w naszych domach, w kuchniach i łazienkach. Jednym z takich rozwiązań jest kuchenka indukcyjna. Wykorzystuje ona znane w fizyce zjawisko. Jeśli wytworzymy wirowe pole magnetyczne pod płytą z miedzi lub materiału o podobnych właściwościach, to wówczas ów materiał zacznie się nagrzewać. Wszystko dookoła będzie zimne, zaś sama płytka stanie się gorąca. W efekcie oszczędzamy energię i nie podgrzewamy niepotrzebnie naszej kuchni.
Indukcja elektromagnetyczna jest wykorzystywane w różnych urządzeniach. Na przykład w ładowarkach do smartfonów. Kładziemy taki telefon na oznaczonej płytce i… czekamy. Szybkość ładowania nie jest może tak duża jak w przypadku ładowarki z kablem, ale dzieje się to… bez kabla.
Inna piękna sztuczka to wrzucanie silnego magnesu do miedzianej rury. Na skutek prądów indukcyjnych wywołanych ruchem magnesu powstaje pole, które hamuje spadek. Magnes bardzo powoli przesuwa się w dół.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Kuchenka indukcyjna”:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Dwoma palcami
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”