Wszyscy wiemy, że dzieci są kochane. Czasem nawet za bardzo kochane. A potrafią wiele spsocić! Kochane dziateczki lubią nasz komputer i potrafią w nim nieźle namieszać (Wiktor Niedzicki , „Technicznie proste”).
Zablokowanie komputera dwoma klawiszami
Nie tak dawno przypominałem najważniejsze skróty klawiaturowe. Dziś następna porcja. Pewnie nie każdy pamięta, że wystarczy użyć skrótu klawiszowego, by w ułamku sekundy zamknąć dostęp do naszych zasobów. Naciskamy jednocześnie klawisze „Windows”, jest po lewej stronie klawiatury na samym dole i ma oznaczenie okna, czyli biały trapez podzielony na cztery części oraz klawisza „L”. Przypominam „Windows” i „L”. Ponownie otwarcie komputera wymaga podania hasła.
Oczywiście, hasło „dziadek”, hasło „1,2,3,4” lub nasze imię nie jest dobrym hasłem. Warto się nieco wysilić i wymyślić coś bardziej skomplikowanego, np. dodać cyfry lub znaki typu dwukropek czy procent. Dla dzieci będzie to przeszkoda, która zniechęci ich do psocenia w naszym komputerze.
Dla tych, którzy nie chcą przerywać sobie pracy, ale nie mają ochoty pokazywać, nad czym pracują w tej chwili, jest możliwość jednoczesnego naciśnięcia klawisza „Windows” i literki „d”. W tym momencie zobaczymy pulpit naszego komputera. Na pasku zadań nadal będą widoczne programy, których używaliśmy przed chwilą. Jeden ruch i wszystko wraca do poprzedniej postaci.
Cofnięcie ostatniej zmiany
Jeśli piszemy, rysujemy lub wykonujemy bardziej skomplikowane prace, najczęściej korzystamy z dwóch klawiszy „control” (po lewej stronie na dole z oznaczeniem ctr) oraz literka „z”. Control i z . Ten wspaniały skrót pozwala nam cofnąć ostatnią czynność. Na dodatek każde skorzystanie z kombinacji control i z pozwala nam cofnąć jedną czynność. Cofać można wiele razy. Znakomicie.
Warto to sprawdzić. Już, za chwilę. Przyda się, gdy przyjdą nasi milusińscy.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Dwoma palcami”:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji sateliternej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”