Dziś zmieniamy stare żarówki i świetlówki kompaktowe na oświetlenie LED-owe. Takie źródło światła (to już nie jest żarówka – tam nic się nie żarzy) pozwala oszczędzić sporo prądu elektrycznego. (Wiktor Niedzicki „Technicznie proste”).
Wybrałem się na spacer w letni wieczór. Piękny zmierzch i okna, z których płynie ciepły blask. Jedno okno było inne. Zimne, aż niebieskie światło wylewało się na ulicę. Nie była to jednak szpitalna sala operacyjna ani dawny dworzec w Koluszkach.
Kiedyś były żarówki i świetlówki
Jeszcze do niedawna oświetlenie zapewniały nam w domach żarówki, które dawały światło ciepłe, a na dworcach lub w szpitalach zakładano świetlówki. Takie oświetlenie było bardziej oszczędne niż żarówki, choć na ogół upiorne niebieskawe światło dawało efekt obcości. Po pewnym czasie pojawiły się tak zwane ciepłe świetlówki. I wydawały się nam luksusem.
Potem, na przełomie wieków, w handlu znalazły się świetlówki kompaktowe. I tu zaczęły się drobne problemy.
Większość kupujących zwracała uwagę na moc i oszczędność prądu w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Niewiele osób zauważało, że ważna jest także temperatura barwowa oznaczana w stopniach Kelvina. Ciepłe światło to temperatury około 2700 kelvinów, neutralne to temperatury wyższe, do 5300 kelvinów, a 5600 to światło zbliżone do światła w słoneczny dzień. Jeśli ktoś nie zwrócił na to uwagi, nie był potem zadowolony z oświetlenia.
Na co zwracać uwagę, kupując oświetlenie LED-owe
Dziś zmieniamy stare żarówki i świetlówki kompaktowe na oświetlenie LED-owe. Takie źródło światła (to już nie jest żarówka – tam nic się nie żarzy) pozwala oszczędzić sporo prądu elektrycznego.
Przy zakupach warto pamiętać o tym, że lampy LED-owe, podobnie jak żarówki, mają różne gwinty. Należy także zwrócić uwagę na to, jakie światło będzie emitowało nowe źródło, czyli odczytać jego temperaturę barwową o której wspomniałem. Istnieją LED-y, które mogą zmieniać barwę z ciepłej na zimną i takie, które daje się przyciemnić, gdy np. oglądamy telewizję. Niestety, takie rozwiązanie wymaga zakupu dodatkowego sterownika, czyli tzw, pilota. Wygodnie, ale drożej.
Jeśli w świetle lampy LED-owej zamierzamy oglądać np. kolorowe albumy, to należy zwrócić uwagę na oznaczenie CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Typowa wartość to 80. Wierność kolorów zapewnia wartość powyżej 90.
Oszczędne, ale dobrze dobrane światło to lepsza atmosfera w domu. Dajmy sobie i bliskim ciepło w każdy wieczór.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Jakie oświetlenie LED-owe”:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni? – zastanawia się Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”