Z wiekiem stajemy się ostrożniejsi. Dawniej mamy opatrywały nam podrapane kolana lub ręce. A dziś? Dopiero poważniejsze wydarzenie kończy się opatrunkiem. Niestety, wtedy zaczynają się problemy (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Bywa, że rany goją się kiepsko, trzeba odrywać opatrunek, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Ja to otwieranie opatrunku wspominam najgorzej. Na szczęście pojawiła się nadzieja. Od 25 lat jestem wykładowcą na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Starszym wykładowcą, co widać na pierwszy rzut oka. Bardzo lubię podglądać ciekawe prace studentów i doktorantów z tego wydziału.
Elektronika drukowana na tkaninach
Dawno temu zafascynowało mnie laboratorium kierowane przez panią profesor Małgorzatę Jakubowską. Jej studenci tworzyli elektronikę drukowaną na tkaninach. Pamiętam fartuchy laboratoryjne, na których pojawiły się napisy i świecące obrazy. Na festiwalach nauki i piknikach naukowych robiły znakomite wrażenie. Dowcipne i pomysłowe koszulki z wyświetlanymi wzorami cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Po latach grupa przeniosła się do supernowoczesnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej. Filmowałem ich prace na wiosnę 2022 roku. Przygotowano elektrody i detektory nadrukowane na… wkładkach do butów. Okazały się ważnym wsparciem dla ortopedów. Dla kardiochirurgów stworzono jednorazowe elektrody do rejestracji EKG podczas operacji.
Wiktor Niedzicki: Lekarz bez odrywania opatrunku wie, czy rana się goi
I wreszcie jesienią młodzi naukowcy pokazali inteligentny opatrunek. Elektronika i detektory są nadrukowane ma włókninie. Mierzą parametry świadczące o gojeniu się rany. Lekarz bez odrywania opatrunku wie, czy leczenie przebiega pomyślnie, a pacjent nie drży, że będzie bolało. I pomyśleć, że nowość opracowali inżynierowie mechatronicy. Brawo.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Inteligentny opatrunek”:
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Przeczytaj też:
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Google Maps: jak zapisać mapy i używać ich w trybie offline [PORADNIK]
- Google Maps: 5 funkcji, które ułatwią ci podróż
- Tłumacz Google – sprytne funkcje, które ułatwią ci życie [PORADY]
- Jak zmierzyć odległość w Google Maps? [Wyjaśniamy krok po kroku]
- Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY]