Google Scholar to internetowa przeglądarka służąca do wyszukiwania danych naukowych. Dowiedz się, jak z niej korzystać, by najszybciej znaleźć to, czego szukasz.
Spis treści:
Każdy użytkownik internetu wie, co to jest przeglądarka Google. To tutaj można wyszukiwać praktycznie wszystko, co znajduje się w światowych zasobach internetu. W dodatku często można dowiedzieć się więcej o różnych postaciach na przykład dzięki Google Doodle.
Jednak nie każdy wie, że Google ma również inną – specjalistyczną wyszukiwarkę, dzięki której można wyszukać informacje dotyczące rozmaitych publikacji naukowych z różnych dyscyplin. To właśnie Google Scholar – darmowa wyszukiwarka naukowa. To w niej można znaleźć metadane z publikacji naukowych, referaty, patenty, raporty techniczne, archiwalne artykuły naukowe i wszelkie zaawansowane prace naukowe.
Jak działa Google Scholar
Aby skorzystać z Google Scholar trzeba posiadać konto Google. Tutaj pisaliśmy wcześniej, jak założyć konto Gmail – z jego pomocą również można korzystać z tego serwisu. Kiedy już posiadamy konto, wpisujemy w adresie naszej przeglądarki internetowej: scholar.google.com i zostajemy przeniesieni na stronę główną Google Scholar. Teraz możemy przystąpić do wyszukiwania potrzebnych informacji.
Jak wyszukiwać informacje w Google Scholar?
Baza wiedzy w tej specjalistycznej wyszukiwarce jest olbrzymia i często wpisanie samego hasła może nie wystarczyć, żeby odpowiednio zawęzić obszar poszukiwań. Oczywiście można wpisywać w polu tekstowym ciągi haseł, na przykład: dane autora pracy, nazwę czasopisma, w którym ją opublikowano i datę publikacji oraz słowa kluczowe. W większości przypadków to powinno wystarczyć do znalezienia określonego tekstu. Jednak czasem trzeba będzie wyszukiwać treści w bardziej zaawansowany sposób. Wówczas pomocne są prefiksy, które zawężą obszar wyszukiwania.
Wyszukiwanie zaawansowane
Zanim przystąpimy do wpisywania hasła w pole wyszukiwania, warto poświęcić kilka chwil na wprowadzenie odpowiednich ustawień wyszukiwania zaawansowanego. W tym celu klikamy w menu w lewym górnym rogu i klikamy „szukanie zaawansowane”. Pojawi się okno, w którym możemy określić, w jaki sposób wyszukiwarka ma działać – czy szukać wszystkich wpisanych przez nas słów, czy też prac określonego autora albo miejsca lub okresu publikacji.

Wyszukiwanie przez prefiksy
Możemy zawęzić obszar poszukiwań stawiając odpowiednie zwroty przed poszukiwanym hasłem. (W tej części tekstu korzystałem z pracy Tomasza Lewandowskiego: „Google Scholar – zaawansowane narzędzia wyszukiwania” w serwisie Otwarta Nauka). Obszary wyszukiwania można zawęzić między innymi stosując następujące polecenia:
- Jeśli szukamy prac określonego autora, to w polu wyszukiwania warto wpisać przed jego nazwiskiem prefiks: „author:”, czyli na przykład: „author:einstein”. Wówczas wyszukane zostaną prace jego autorstwa. Warto pamiętać, żeby nie robić spacji między prefiksem a hasłem.
- Gdy szukamy publikacji w określonej instytucji (np. uczelni) warto poprzedzić hasło komendą: „site”, na przykład: „site:uw.edu.pl” wyszuka tylko teksty z tej konkretnej uczelni (Uniwersytet Warszawski).
- Jeśli szukamy publikacji, w których tytule jest szukane słowo, to poprzedzamy je prefiksem: „allintitle”. Jeśli więc w polu tekstowym wpiszemy: „allintitle:einstein”, to znalezione zostaną tylko te teksty, w których tytule zawarte jest słowo „Einstein”.
Może Cię zainteresować:
Google Scholar – co warto wiedzieć?
Czy trzeba mieć konto Google, by korzystać z Google Scholar?
Tak. Aby skorzystać z Google Scholar trzeba posiadać konto Google. Mogą więc z niego korzystać m.in. posiadacze konta Gmail.
Gdzie znajduje się opcja wyszukiwanie zaawansowane w Google Scholar?
W menu w lewym górnym rogu. Klikamy „szukanie zaawansowane”. Pojawi się okno, w którym możemy określić, w jaki sposób wyszukiwarka ma działać.
Jak zawęzić obszary wyszukiwania w Google Scholar?
Obszary wyszukiwania można zawęzić między innymi stosując następujące polecenia: „author:”, „site” lub „allintitle”, pamiętając jednocześnie by następne słowo nie było oddzielone od tych komend spacją.