Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY]

Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY]

Google Scholar to internetowa przeglądarka służąca do wyszukiwania danych naukowych. Dowiedz się, jak z niej korzystać, by najszybciej znaleźć to, czego szukasz.

Każdy użytkownik internetu wie, co to jest przeglądarka Google. To tutaj można wyszukiwać praktycznie wszystko, co znajduje się w światowych zasobach internetu. W dodatku często można dowiedzieć się więcej o różnych postaciach na przykład dzięki Google Doodle.

Jednak nie każdy wie, że Google ma również inną – specjalistyczną wyszukiwarkę, dzięki której można wyszukać informacje dotyczące rozmaitych publikacji naukowych z różnych dyscyplin. To właśnie Google Scholar – darmowa wyszukiwarka naukowa. To w niej można znaleźć metadane z publikacji naukowych, referaty, patenty, raporty techniczne, archiwalne artykuły naukowe i wszelkie zaawansowane prace naukowe.

Jak działa Google Scholar

Aby skorzystać z Google Scholar trzeba posiadać konto Google. Tutaj pisaliśmy wcześniej, jak założyć konto Gmail – z jego pomocą również można korzystać z tego serwisu. Kiedy już posiadamy konto, wpisujemy w adresie naszej przeglądarki internetowej: scholar.google.com i zostajemy przeniesieni na stronę główną Google Scholar. Teraz możemy przystąpić do wyszukiwania potrzebnych informacji.

Jak wyszukiwać informacje w Google Scholar?

Baza wiedzy w tej specjalistycznej wyszukiwarce jest olbrzymia i często wpisanie samego hasła może nie wystarczyć, żeby odpowiednio zawęzić obszar poszukiwań. Oczywiście można wpisywać w polu tekstowym ciągi haseł, na przykład: dane autora pracy, nazwę czasopisma, w którym ją opublikowano i datę publikacji oraz słowa kluczowe. W większości przypadków to powinno wystarczyć do znalezienia określonego tekstu. Jednak czasem trzeba będzie wyszukiwać treści w bardziej zaawansowany sposób. Wówczas pomocne są prefiksy, które zawężą obszar wyszukiwania.

Wyszukiwanie zaawansowane

Zanim przystąpimy do wpisywania hasła w pole wyszukiwania, warto poświęcić kilka chwil na wprowadzenie odpowiednich ustawień wyszukiwania zaawansowanego. W tym celu klikamy w menu w lewym górnym rogu i klikamy „szukanie zaawansowane”. Pojawi się okno, w którym możemy określić, w jaki sposób wyszukiwarka ma działać – czy szukać wszystkich wpisanych przez nas słów, czy też prac określonego autora albo miejsca lub okresu publikacji.

Google Scholar - zaawansowane wyszukiwanie
Google Scholar – zaawansowane wyszukiwanie Źródło: Google

Wyszukiwanie przez prefiksy

Możemy zawęzić obszar poszukiwań stawiając odpowiednie zwroty przed poszukiwanym hasłem. (W tej części tekstu korzystałem z pracy Tomasza Lewandowskiego: „Google Scholar – zaawansowane narzędzia wyszukiwania” w serwisie Otwarta Nauka). Obszary wyszukiwania można zawęzić między innymi stosując następujące polecenia:

  • Jeśli szukamy prac określonego autora, to w polu wyszukiwania warto wpisać przed jego nazwiskiem prefiks: „author:”, czyli na przykład: „author:einstein”. Wówczas wyszukane zostaną prace jego autorstwa. Warto pamiętać, żeby nie robić spacji między prefiksem a hasłem.
  • Gdy szukamy publikacji w określonej instytucji (np. uczelni) warto poprzedzić hasło komendą: „site”, na przykład: „site:uw.edu.pl” wyszuka tylko teksty z tej konkretnej uczelni (Uniwersytet Warszawski).
  • Jeśli szukamy publikacji, w których tytule jest szukane słowo, to poprzedzamy je prefiksem: „allintitle”. Jeśli więc w polu tekstowym wpiszemy: „allintitle:einstein”, to znalezione zostaną tylko te teksty, w których tytule zawarte jest słowo „Einstein”.

Może Cię zainteresować:

Google Scholar – co warto wiedzieć?

Czy trzeba mieć konto Google, by korzystać z Google Scholar?

Tak. Aby skorzystać z Google Scholar trzeba posiadać konto Google. Mogą więc z niego korzystać m.in. posiadacze konta Gmail.

Gdzie znajduje się opcja wyszukiwanie zaawansowane w Google Scholar?

W menu w lewym górnym rogu. Klikamy „szukanie zaawansowane”. Pojawi się okno, w którym możemy określić, w jaki sposób wyszukiwarka ma działać.

Jak zawęzić obszary wyszukiwania w Google Scholar?

Obszary wyszukiwania można zawęzić między innymi stosując następujące polecenia: „author:”, „site” lub „allintitle”, pamiętając jednocześnie by następne słowo nie było oddzielone od tych komend spacją.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >