Czy dziennikarze będą zbędni? A może zwolnią sprzedawców? Co robić? Czy zastąpi nas sztuczna inteligencja? (Wiktor Niedzicki , „Technicznie proste”),
Dwie z moich opowieści w audycji „Technicznie proste” wzbudziły spore zainteresowanie. Chodziło o sklepy bez sprzedawców („Sztuczna inteligencja w sklepach”) i o media bez dziennikarzy („Czy będziemy zbędni?”). A wszystkiemu winna będzie sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja zamiast sprzedawców w sklepach
Wspomniałem o sklepach bezobsługowych. Na razie to ciekawostka, ale dla dużych firm to szansa na obniżenie kosztów. Pojawiają się wciąż nowe rozwiązania. Od wielu lat naukowcy na całym świecie pracują nad sztuczną inteligencją. Do niedawna osiągnięcia były umiarkowane. Owszem, komputery wygrywały w szachy, ale już sensowne odpowiedzi na proste pytania sprawiały im sporo kłopotu. Tak jak wspominałem, całkiem niedawno, bo w listopadzie ubiegłego roku firma OpenAI zaprezentowała rozwiązanie, które wręcz poraziło naukowców, nauczycieli i … dziennikarzy. ChatGPT potrafi napisać rozprawkę na zadany temat. Tekst jest trudny do odróżnienia od eseju napisanego przez człowieka. Podobnie z materiałami dziennikarskimi. Czy my, dziennikarze, będziemy zbędni?
Czy zbędni będą nauczyciele akademiccy?
Niestety, tak już jest, że nowe maszyny i nowe rozwiązania techniczne prowadzą do zwolnień. Pamiętamy, że w XIX wieku robotnicy niszczyli maszyny w obawie o swoją pracę. I przegrali. Musieli się przekwalifikować. W mediach społecznościowych przeczytałem poważną dyskusję wykładowców akademickich. Sami sprawdzili, jak działa ChatGPT, znaleźli słabe i mocne punkty tego rozwiązania. Doszli do wniosku, że nowe narzędzie warto wykorzystać, ale wymaga to zmiany metod nauczania. Wykładowcy będą potrzebni, ale będą musieli opanować nowe metody pracy. Niestety, nowe rozwiązania będą wymagały od wszystkich zdobywania nowych umiejętności. Ja zmieniłem swój zawód już kilka razy. Spróbuję jeszcze raz.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Czy będziemy zbędni?”:
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Sztuczna inteligencja w sklepach”:
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Czy będę potrzebny?:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji sateliternej
- Jak powstał inteligentny opatrunek – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią? Wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Google Maps: jak zapisać mapy i używać ich w trybie offline [PORADNIK]
- Google Maps: 5 funkcji, które ułatwią ci podróż
- Tłumacz Google – sprytne funkcje, które ułatwią ci życie [PORADY]
- Jak zmierzyć odległość w Google Maps? [Wyjaśniamy krok po kroku]
- Google Scholar – co to jest i jak korzystać? [WYJAŚNIAMY]
Dodaj komentarz