Czy Państwa smartfon jest w całości? Nigdy nie upuścili go Państwo go na podłogę? To jesteście szczęściarzami. Niestety, są tacy, którzy już przeprowadzali podobny eksperyment. Z opłakanym skutkiem (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Nie da się ukryć. Nowoczesny smartfon to wspaniałe narzędzie. Niestety, narzędzie kosztowne i delikatne. Niejednokrotnie w tramwajach lub autobusach obserwuję osoby, który korzystają z uszkodzonej komórki. Taki aparat ma rozbitą lub mocno porysowaną szybkę. Widać, że można z niego korzystać, ale do czasu.
Zabezpieczenie ekranu smartfona
Skoro smartfon kosztuje nawet kilka tysięcy, warto przeznaczyć pewną sumę na jego zabezpieczenie. W mojej rodzinie zaczynamy od pokrycia szybki specjalną folią ochronną. W użyciu jest niezauważalna, a znacznie poprawia bezpieczeństwo aparatu. Nawet próba rysowania ekranu gwoździem jest skazana na niepowodzenie.
Ja oddaję swój smartfon fachowcom, którzy przyklejali taką folię wiele razy i mają wprawę. Przy okazji, warto popatrzeć, jak oni to robią. Folia zabezpieczająca jest połączona z folią, która zapobiega wysychaniu kleju. Do tego stosuje się rodzaj płytki, którą usuwa się ewentualne pęcherzyki powietrza. To wynik wyrafinowanej inżynierii materiałowej. Ekran zabezpieczony. I to wszystko?
Futerał może ochronić przed zgubieniem
Warto zaopatrzyć się w futerał, który ochroni cały aparat na przykład przed zgubieniem. Ja używam rodzaju kabury, mocowanej do paska. Pod ubraniem jest praktycznie niewidoczna, a telefon można łatwo wyjąć. Do każdego modelu sprzedawcy oferują inne wersje. Trzeba przejrzeć ofertę. Smartfon nawet w futerale musi być wygodny w użyciu.
Osłony chroniące przed uszkodzeniem w razie upadku
Są także wersje osłon z tworzywa sztucznego. Zwykle ochraniają one tył, boki i naroża smartfonów. Mają otwory na obiektywy aparatów.
Żałuję, że producenci nie umożliwiają zakładania do smartfona cienkiego paska. Telefon zawieszony na ręce zwykle nie upadnie i jest trudny do zgubienia. Szkoda, może kiedyś do tego dojdą?
Ja nie pozwalam sobie na użycie nowego aparatu, dopóki nie zapewnię jego bezpieczeństwa. Korzystam z telefonów komórkowych prawie 30 lat. I żaden aparat nigdy nie został uszkodzony. Czego i Państwu życzę.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego o bezpieczniejszym smartfonie z cyklu Technicznie proste:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- O robieniu selfie mówi Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Czy warto kupić oświetlenie LED
- Jakie są możliwości wykrywania promieniowania
- Jak powstał koc ratowniczy
- Jak działa knot?
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Jakie oświetlenie LED-owe wybrać?
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni?
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią?