Cukrzyca a nerki: Nefropatia cukrzycowa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Cukrzyca a nerki: Nefropatia cukrzycowa

Cukrzyca a nerki: Nefropatia cukrzycowa

Cukrzyca zwiększa ryzyko zawału i udaru serca. Możemy stracić przez nią wzrok, powikłanie zwane stopą cukrzycową prowadzi często do amputacji kończyny. Dużo jak na jedną chorobę. Ale to nie wszystko. Schorzenie to uszkadza nerki. To późne powikłanie nazywa się nefropatią cukrzycową.

Jak cukrzyca wpływa na nerki

U diabetyków z powodu przewlekłego nadmiaru cukru we krwi znacznie zwiększa się przepływ krwi przez kłębuszki nerkowe, co prowadzi do ich uszkodzenia. Ponadto pod wpływem glukozy w kłębuszkach nerkowych i naczyniach krwionośnych gromadzą się różne substancje, które negatywnie wpływają na ich budowę i funkcjonowanie. W związku z tym u cukrzyków zwiększa się przepuszczalność kłębuszków nerkowych i w moczu stale obecne jest białko. Z czasem dochodzi do ich stwardnienia oraz włóknienia miąższu nerek, czyli do niewydolności nerek.

Jak często diabetycy chorują na nerki

Choroba nerek dotyka aż do 40 procent osób chorujących na cukrzycę typu I i aż do 50 procent osób ze schorzeniem typu II. Jak wynika z badań, ryzyko uszkodzenia nerek u cukrzyków jest 12-17 razy większe niż u osób, które nie są diabetykami.

Jak rozpoznaje się nefropatię cukrzycową

Rozpoznaje się ją często przypadkowo podczas rutynowego badania moczu, w którym stwierdza się obecność białka. Nie ma żadnych wczesnych objawów choroby, bo nerki nie bolą. Gdy pojawia się ból lub inne dowody ich niesprawności, na działania profilaktyczne, a niekiedy także na skuteczne leczenie jest za późno. Jeśli nerki są już bardzo niewydolne, to konieczna jest dializoterapia.

Może zainteresuje Cię też:

Autor:

Zobacz więcej >