Problem z nerkami polega na tym, że rzadko badamy, czy pracują prawidłowo. Jeśli chorują, to długi czas jest ta choroba niewykryta, a gdy już pojawią się objawy, gdy postawiona jest diagnoza, to choroba jest już bardzo zaawansowana.
Co drugi pacjent trafiający na dializy, nie wiedział wcześniej, że ma chore nerki
4,5 miliona osób w Polsce cierpi na choroby nerek, z tym że – uwaga, uwaga – 90 procent nie wie o tym, a więc nie leczy się. Co drugi pacjent, który trafia do leczenia nerkozastępczego, czyli mówiąc po ludzku, musi mieć dializy, bo jego nerki już nie pracują, nigdy nie miał rozpoznanej ich niewydolności. Choroby nerek są po prostu nierozpoznawane. Po 65. roku życia zazwyczaj wtedy rozpoznaje się schyłkową niewydolność nerek. Ale te osoby zaczęły chorować około 40. roku życia, tylko o tym nie wiedziały. Choroba rozwijała się i dopiero po 20-30 latach te objawy zmusiły je do szukania pomocy u lekarza i wtedy dowiedziały się, że ich nerki prawie już nie pracują.
Co robić, by tego uniknąć?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Aby nie być zaskoczonym po sześćdziesiątce zdiagnozowaniem schyłkowej niewydolności nerek, należy regularnie, od 30.-35. roku życia robić ogólne badanie moczu i oznaczać stężenia kreatyniny.
Na pewno trzeba to robić wtedy, gdy skacze nam ciśnienie. Podwyższone ciśnienie jest wskaźnikiem tego, że być może nerki nie funkcjonują dobrze.
Gdybyśmy wprowadzili wczesny program profilaktyczny – badanie moczu i stężenia kreatyniny – kosztowałby on kilkanaście milionów. W tej chwili na leczenie chorób nerek, którym nie zapobiegliśmy, wydajemy 2 miliardy złotych rocznie. Szacuje się, że wprowadzenie tego programu wydłużyłoby średnią długość życia w Polsce o dwa lata.
Jeszcze jedna optymistyczna rzecz. Na to, czy zachorujemy na nerki, mamy wpływ, ponieważ mamy wpływ na to, czy jesteśmy otyli, nie ruszamy się, czy pijemy dużo alkoholu i palimy papierosy. To są te same czynniki ryzyka, co w przypadku chorób serca.
Przeczytaj też:
Kwas moczowy – badanie krwi – norma
Jak mierzyć ciśnienie tętnicze prawidłowo
Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny, skutki