Praca na nocne zmiany zwiększa ryzyko problemów z sercem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Praca na nocne zmiany zwiększa ryzyko problemów z sercem

Praca na nocne zmiany zwiększa ryzyko problemów z sercem

,

Osoby pracujące na nocne zmiany są bardziej narażone na wystąpienie niemiarowego i często nienormalnie szybkiego rytmu serca zwanego migotaniem przedsionków, a także na chorobę niedokrwienną serca – wykazują badania. Najbardziej zagrożone są kobiety i osoby, które nie ćwiczą regularnie.

Ryzyko tym większe, im dłuższa praca na nocne zmiany

Badanie wiążące pracę na nocnej zmianie z migotaniem przedsionków zostało opublikowane w European Heart Journal. Korzystając z informacji uzyskanych od 283 tys. 657 osób z brytyjskiej bazy danych Biobank, naukowcy odkryli, że im dłużej i częściej ludzie pracowali na nocne zmiany, tym większe jest ich ryzyko zachorowania na migotanie przedsionków. Praca na nocne zmiany wiązała się również ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, ale nie znaleziono związków z udarami lub niewydolnością serca.

Jak przeprowadzono badanie

Badaniem objęto 286 tys. 353 osoby, które były zatrudnione lub samozatrudnione. 283 tys. 657 z tej liczby w momencie zapisywania się do brytyjskiego Biobanku nie miało migotania przedsionków, a 276 tys. 009 nie miało niewydolności serca ani udaru mózgu. Informacje genetyczne były dostępne dla 193 tys. 819 uczestników bez migotania przedsionków, a 75 tys. 391 z nich odpowiedziało na szczegółowe pytania dotyczące całej historii swojego zatrudnienia w kwestionariuszu rozesłanym w 2015 roku. W okresie obserwacji trwającym średnio ponad dziesięć lat odnotowano 5777 przypadków migotania przedsionków.

W analizach uwzględniano czynniki, takie jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu, ćwiczenia fizyczne, dieta, wskaźnik masy ciała, ciśnienie krwi, czas snu i chronotyp (czyli, czy ktoś jest „rannym ptaszkiem”, czy „sową”).

Naukowcy odkryli, że osoby, które aktualnie pracowały na nocnych zmianach, miały o 12 proc. większe ryzyko migotania przedsionków w porównaniu z osobami, które pracowały tylko w ciągu dnia. Ryzyko wzrosło do 18 proc. po dziesięciu lub więcej latach w przypadku osób, które przez całe życie miały nocne zmiany. Wśród osób, które pracowały w nocy średnio od trzech do ośmiu razy miesięcznie przez dziesięć lat lub dłużej, ryzyko migotania przedsionków wzrosło do 22 proc. w porównaniu z pracującymi tylko w ciągu dnia.

Praca na nocnych zmianach zwiększa też ryzyko choroby wieńcowej

Wśród uczestników pracujących obecnie na nocnych zmianach lub pracujących na nocnych zmianach przez dziesięć lub więcej lat lub pracujących w nocy trzy do ośmiu razy w miesiącu, ryzyko choroby wieńcowej wzrosło odpowiednio o 22 proc., 37 proc. i 35 proc. w porównaniu z pracującymi tylko w ciągu dnia.

Kobiety pracujące na nocne zmiany z większym ryzykiem niż mężczyźni

Naukowcy zauważyli także, że kobiety pracujące na nocne zmiany były bardziej podatne na migotanie przedsionków niż mężczyźni. Po dziesięciu latach pracy ryzyko wystąpienia u nich migotania przedsionków było o 64 proc. wyższe w porównaniu z osobami pracującymi tylko w dzień. Osoby pracujące na nocne zmiany, które zgłosiły, że na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności poświęcają co najmniej 150 minut tygodniowo albo co najmniej 75 minut tygodniowo na intensywną aktywność, miały mniejsze ryzyko migotania przedsionków niż osoby z mniejszą aktywnością fizyczną, także pracujące na nocnej zmianie.

Badaniami kierowali profesorowie Yingli Lu z JiaoTong University School of Medicine w Szanghaju oraz Lu Qi z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine w Nowym Orleanie.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >