Kawa nie powoduje palpitacji serca – wynika z badań - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kawa nie powoduje palpitacji serca – wynika z badań

Kawa nie powoduje palpitacji serca – wynika z badań

Kawa nie tylko nie odpowiada za nieprawidłową pracę serca, ale pita regularnie wręcz przyczynia się do poprawy zdrowia – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Badanie opublikowane w poniedziałek na łamach JAMA Internal Medicine dowodzi, że obawa o to, że dzienna dawka kawy może powodować palpitację serca, nie ma pokrycia w faktach.

Naukowcy z uniwersytetu kalifornijskiego w San Francisco przeanalizowali spożywanie tego napoju przez 386 tys. osób przez okres trzech lat. Uzyskane w ten sposób dane porównali z występującymi przypadkami arytmii, w tym migotania przedsionków. Po dodaniu rozmaitych czynników mogących powodować te przypadłości, takich jak nawyki życiowe czy choroby, naukowcy doszli do wniosku, że nawyk picia kawy nie tylko nie powoduje problemów z sercem, ale wręcz może obniżać ryzyko rozwoju arytmii.

„Każda filiżanka kawy pita w sposób zwyczajowy może być kojarzona z obniżeniem o 3% ryzyka wystąpienia arytmii” – napisał współautor badania, kardiolog dr Gregory Marcus z uniwersytetu kalifornijskiego.

Gen kawowy?

Naukowcy przyjrzeli się również genom kojarzonym z drżeniem występującym po spożyciu kawy. Gen CYP1A2 – zwany niekiedy „genem kawowym” – pomaga w metabolizowaniu kofeiny. Osoby z prawidłowo funkcjonującym genem metabolizują kofeinę w normalnym tempie. Oznacza to, że mogą pić kawę bez obawy o wystąpienie negatywnych efektów. Jednak praca genu CYP1A2 może być zakłócana przez rozmaite nawyki życiowe, jak na przykład palenie papierosów. Jeśli ten gen nie działa prawidłowo, to tempo w jakim organizm metabolizuje kawę zmniejsza się i wówczas skutki odczuwane po jej wypiciu trwają dłużej i wydają się większe.

Naukowa niedokładność sprzed lat?

Jednak w najnowszym badaniu naukowcy nie znaleźli żadnych znaczących związków między zaburzonym metabolizowaniem kawy a ryzykiem arytmii serca. Skąd więc pokutujące od dawna przekonanie, że ten napój powoduje przyspieszone i nieregularne bicie serca? Pochodzi ono ze starych, niewielkich badań, w tym takiego które skupiało się na złożonej całkowicie z mężczyzn grupy lekarskiej – twierdzi dr Gregory Marcus.

Kawa nam pomaga

Obecnie nauka inaczej postrzega kawę i wpływ, jaki ma ona na serce człowieka. Jak podkreśla dr Marcus, „przegląd 201 metaanaliz dowodzi, że umiarkowana konsumpcja kawy naszemu zdrowiu daje więcej korzyści niż zagrożeń”. Z badania wynika również, że liczba „możliwych korzyści zdrowotnych, które zawdzięczamy kofeinie i kawie w szczególności zwiększa się i są wśród nich takie zalety jak zmniejszona liczba nowotworów, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i zmniejszenie ogólnej śmiertelności” – twierdzi dr Gregory Marcus.

Zobacz też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >