Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca, nawet jeśli BMI jest w normie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca, nawet jeśli BMI jest w normie

Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko chorób serca, nawet jeśli BMI jest w normie

Nawet jeśli ogólna masa ciała mieści się w normalnym zakresie i BMI jest w normie, otyłość brzuszna zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca – twierdzi American Heart Association.

W otyłości brzusznej tłuszcz nie jest zlokalizowany pod skórą, ale otacza narządy

W artykule opublikowanym w Circulation eksperci American Heart Association podsumowali badania nad wpływem otyłości na ryzyko, leczenie i rokowania chorób serca i naczyń krwionośnych, niewydolności serca i arytmii. Zalecają regularne mierzenie obwodu talii, będącego wskaźnikiem otyłości brzusznej, ponieważ zbyt duży obwód oznacza zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej szkodliwym dla serca rodzajem tłuszczu jest trzewna tkanka tłuszczowa, która znajduje się głęboko w ciele i otacza narządy – nie jest to rodzaj tłuszczu zlokalizowany tuż pod skórą, który można uszczypnąć. Tłuszcz trzewny jest biologicznie aktywny, wydziela substancje zapalne, które mogą uszkadzać naczynia krwionośne i powodować inne rodzaje problemów sercowo-naczyniowych.

Standardem powinny być pomiary brzucha i BMI podczas wizyt lekarskich

Otyłość brzuszną, określa się zwykle poprzez mierzenie obwodu talii, stosunek obwodu talii do wzrostu (z uwzględnieniem rozmiaru ciała) lub stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Eksperci zalecają, aby zarówno pomiar brzucha, jak i BMI były oceniane podczas regularnych wizyt lekarskich, ponieważ duży obwód talii lub niski stosunek talii do bioder, nawet u osób o zdrowej wadze, mogą oznaczać zwiększone ryzyko chorób serca. Otyłość brzuszna jest również powiązana z gromadzeniem się tłuszczu w wątrobie, co często prowadzi do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

150 minut aktywności, by zwalczyć otyłość brzuszną

Z drugiej strony eksperci American Heart Association twierdzą, że przestrzeganie podstawowych wytycznych dotyczących ćwiczeń pomaga zmniejszyć niezdrowe złogi tłuszczu. Wystarczy 150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak szybki marsz, pływanie, jogging lub treningi wysokoenergetyczne. Celem jest zwiększenie stosunku beztłuszczowej masy ciała (takiej jak mięśnie) do masy tłuszczowej. Pomóc w tym może również regularny trening siłowy. Ćwiczenia fizyczne lub połączenie zmiany diety i aktywności fizycznej mogą zmniejszyć otyłość brzuszną nawet bez utraty wagi.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 90 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >