Otyłość brzuszna - co to jest? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Otyłość brzuszna – co to jest?

Otyłość brzuszna – co to jest?

,

Otyłość brzuszna to nie tylko problem pewnego defektu urody, lecz przede wszystkim oznaka czegoś znaczniej poważniejszego. Jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ otłuszczeniu ulegają narządy wewnętrzne w jamie brzusznej.

Czy wystający brzuch musi być oznaką otyłości?

Nie musi. Można mieć prawidłową wagę ciała, a zdecydowanie za duży obwód w pasie. Jest to groźne dla zdrowia. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną otyłością brzuszną. Nazywana również otyłością centralną, trzewną lub typu jabłka. Znacznie częściej zmagają się z nią mężczyźni niż kobiety. Polega ona na nadmiernym przyroście tkanki tłuszczowej w wewnętrznej części jamy brzusznej. A to prowadzi do wielu zaburzeń i chorób.

Sprawdź też: Dieta ma przeciwnika: Tłuszcz na brzuchu umie walczyć z chudnięciem

Kiedy diagnozowana jest otyłość brzuszna

Otyłość brzuszną diagnozuje się wówczas, gdy obwód pasa

  • u kobiet wynosi powyżej 88 cm,
  • u mężczyzn powyżej 94 cm.

Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna dla zdrowia?

Tłuszcz jest nie tylko pod skórą, ale obrastają nim serce, wątroba i trzustka oraz mięśnie szkieletowe. Tkanka tłuszczowa w tych miejscach zakłóca pracę tych organów wewnętrznych. Jest najgorszym typem otyłości, gdyż prowadzi do zaburzeń i spowolnienia procesów przemiany materii i gospodarki lipidowej. Jest też przyczyną nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Prowadzi również do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz bardzo zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca, czy udar mózgu. Poza tym tkanka tłuszczowa zlokalizowana w pasie i powiększająca jego obwód obciąża kręgosłup, co skutkuje bólami lędźwiowymi.

I uwaga! Trudno się jej pozbyć. Trudniej niż tłuszczu z innych partii ciała. O wiele lepiej jest jej zapobiegać, niż z nią walczyć.

Rodzaje otyłości brzusznej

W sieci znalazłam też ciekawy podział wystających brzuchów, w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami mogą być powiązane:

  • Brzuch glukozowy, zwany też alkoholowym, coś jakby kocioł przywiązany z przodu. To tłuszcz trzewny wypycha ściany brzucha do przodu i osadza się na narządach wewnętrznych. Za taki kształt odpowiada za duża ilość cukrów rafinowanych w organizmie lub spożywanie za dużej ilości alkoholu. Alkohol regularnie spożywany spowalnia metabolizm nawet do 70 procent.
  • Brzuch nerwowy, wystający z przodu, miękki, pozbawiony jędrności i tworzy wałki zwisające tuż nad spodniami. Posiadacz takiego brzucha jest bardzo często zestresowany. Wszystko przez to, że pod wpływem stresu wytwarzany jest kortyzol, który uwalnia we krwi duże ilości cukru. Duży brzuch może być też przyczyną niedoczynności tarczycy.
  • Brzuch wzdęty, twardy, odstający, trudny do wciągnięcia. W czasie dotyku ma się wrażenie, że wewnątrz znajduje się balon. Zyskuje na objętości wraz z upływem dnia, szczególnie po posiłkach, głównie za sprawą powietrza. Bez względu na to, do jakiej wielkości się powiększy, nie zobaczymy różnicy na wadze. To zalegające gazy wypychają mięśnie brzucha.

Przeczytaj też:

Otyłość i nadwaga. Ponad połowa dorosłych Polaków waży za dużo

BMI – Co to jest? Jak obliczyć? Kiedy nadwaga, a kiedy już otyłość

COVID-19: Najwięcej zgonów w krajach o wysokim poziomie otyłości

Erytrytol zamiast cukru – właściwości, jak i ile stosować

Zaparcia – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Niedoczynność tarczycy – czym się objawia i jak ją leczyć?

Autor:

Zobacz więcej >