Niedoczynność tarczycy – czym się objawia i jak ją leczyć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Niedoczynność tarczycy – czym się objawia i jak ją leczyć?

Niedoczynność tarczycy – czym się objawia i jak ją leczyć?

,

Niedoczynność tarczycy to choroba związana z niedostateczną produkcją hormonów tarczycowych w stosunku do potrzeb organizmu. Może nie dawać żadnych objawów i doprowadzić nawet do stanów zagrażających życiu. Często wykrywa się ją przypadkowo podczas rutynowych badań krwi.

Tarczyca to niewielki narząd leżący w przednio-dolnej części szyi, produkujący hormony, które sterują metabolizmem całego organizmu. Jej niedoczynność dotyka około 5% kobiet i 1% mężczyzn. Może wynikać z choroby autoimmunologicznej (choroba Hashimoto) albo z leczenia innych chorób, np. po operacji usunięcia tarczycy z powodu guza albo terapii radiojodem. Pracą tarczycy steruje przysadka mózgowa za pomocą hormonu tyreotropowego (TSH) – dlatego niedoczynność przysadki może dawać takie same objawy jak niedoczynność tarczycy (jest nazywana niedoczynnością wtórną).

Objawy, które mogą sugerować niedoczynność tarczycy:

  • przybieranie masy ciała, nadwaga,
  • osłabienie, zmęczenie, senność,
  • łatwe marznięcie, wrażenie ciągłego zimna,
  • obniżenie nastroju, depresja,
  • trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci,
  • przesuszenie i łuszczenie się skóry, łamliwość włosów i paznokci,
  • zaparcia,
  • zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność, obniżenie libido,
  • spowolnienie akcji serca, niskie ciśnienie tętnicze.

Zagrożenia nieleczonej niedoczynności tarczycy

Nieleczona, ciężka niedoczynność tarczycy może doprowadzić do zagrażającej życiu śpiączki hipometabolicznej z hipotermią, znacznym zwolnieniem akcji serca i obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Jak rozpoznać?

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy stawiane jest na podstawie odchyleń w badaniach krwi – stężeń TSH (czyli przysadkowego hormonu tyreotropowego) i hormonów tarczycy – FT3 (trójjodotyroniny) i FT4 (tyroksyny). Po stwierdzeniu nieprawidłowości konieczne może być wykonanie badania USG tarczycy w celu ustalenia przyczyny niedoczynności. Dodatkowo lekarz może zlecić oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi (anty-TPO, anty-TG), których podwyższenie jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na uzupełnianiu hormonów tarczycy, zwykle trzeba je kontynuować już do końca życia. Najczęściej stosowanym preparatem jest lewotyroksyna- syntetyczna forma tyroksyny. Jej dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta dobiera lekarz. Należy pamiętać, żeby lek przyjmować na czczo, najlepiej zawsze o tej samej porze. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, by uniknąć groźnych interakcji. W początkowym etapie leczenia zwykle konieczne jest kontrolowanie stężenia TSH we krwi co około 6-12 tygodni.

Dieta

Uzupełnieniem leczenia może być dieta, która poprawi funkcjonowanie organizmu. Powinna być bogata w jod, selen, cynk i żelazo, czyli mikroelementy niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Unikać należy substancji wolotwórczych, czyli goitrogenów, które mogą zaburzać metabolizm jodu – występują one np. w kapuście i brukselce.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy

Czy nieleczona niedoczynność tarczycy może zagrażać życiu?

Nieleczona, ciężka niedoczynność tarczycy może doprowadzić do zagrażającej życiu śpiączki hipometabolicznej z hipotermią, znacznym zwolnieniem akcji serca i obniżeniem ciśnienia tętniczego.

Czy dieta może pomóc w leczeniu niedoczynności tarczycy?

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny spożywać produkty bogate w jod, selen, cynk i żelazo, czyli mikroelementy niezbędne do produkcji hormonów tarczycy.

Czy osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać pewnych produktów?

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać w diecie goitrogenów, które mogą zaburzać metabolizm jodu – występują one np. w kapuście i brukselce.

Zobacz więcej >