Erytrytol zamiast cukru – właściwości, jak i ile stosować - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Erytrytol zamiast cukru – właściwości, jak i ile stosować

Erytrytol zamiast cukru – właściwości, jak i ile stosować

,

Erytrytol lub erytrol jest tylko trochę mniej słodki niż cukier, ale jest praktycznie bezkaloryczny. Do tego ma zerowy indeks glikemiczny. Dowiedz się, co to za substancja i jak ją stosować.

Erytrytol, inaczej erytrol, czyli alifatyczny alkohol czterowodorotlenowy, jest alkoholem cukrowym podobnie jak ksylitol, sorbitol czy glikol. Jest substancją słodzącą oznaczaną jako dodatek do żywności jako E968. Występuje naturalnie w owocach, takich jak melony, winogrona czy gruszki, oraz w produktach fermentowanych, jak sos sojowy, wino czy sery. Jest również naturalnym produktem ubocznym fermentacji bakterii w naszym układzie pokarmowym.

Erytrol praktycznie nie jest przyswajany przez nasz organizm. 90% spożytego erytrytolu jest wchłaniane w jelicie cienkim do krwiobiegu i w niezmienionej formie wydalane przez nerki.

Właściwości prozdrowotne erytrytolu

Pomoc w walce z otyłością i nadwagą. Ma ponad dziesięć razy mniej kalorii niż ksylitol, a dwadzieścia razy mniej niż zwykły cukier. 1 gram erytrytolu dostarcza ok. 0,2 kcal, podczas gdy 1 gram ksylitolu – 2,4 kcal, a zwykłego cukru – 4 kcal, jest to tak znikoma ilość kalorii, że przyjmuje się, iż jest produktem bezkalorycznym.

Jest przyjazny dla zębów. Erytrytol nie ulega fermentacji w jamie ustnej i nie powoduje próchnicy.

Nie zwiększa poziomu cukru we krwi ani insuliny. Nie wpływa także na poziom cholesterolu czy trójglicerydów. Jest bardzo dobrym zamiennikiem cukru dla osób cierpiących na cukrzycę lub zagrożonych cukrzycą.

Ma właściwości antyoksydacyjne. Może zmniejszyć ryzyko chorób serca, zwłaszcza u osób z cukrzycą. Zmniejsza uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowane wysokim poziomem cukru we krwi i poprawia ich funkcjonowanie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób serca.

Jak go używać

  • Erytrytol jest mniej więcej w 70% tak słodki jak cukier. Oznacza to, że jeśli chcemy zastąpić cukier erytrytolem, na 1 szklankę cukru musimy użyć ok. 1 i 1/3 szklanki erytrytolu. Jeśli słodzimy napoje – kawę czy herbatę – najlepiej próbować metodą prób i błędów. Np. jeśli używaliśmy dwóch łyżeczek cukru, spróbujmy posłodzić 2 łyżeczkami erytrolu. Jeśli napój okaże się za mało słodki – dodajmy jeszcze pół łyżeczki.
  • Jeśli chcemy uniknąć charakterystycznego dla alkoholi cukrowych chłodnego posmaku, można używając erytrytolu do potraw czy wypieków dodać do trochę stewii. Zamiast 1 szklanki cukru dodajemy 1 szklankę erytrytolu i 1/4 łyżeczki ekstraktu ze stewii. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepszy smak – unikniemy efektu chłodzenia, który daje erytrytol, i nuty goryczki, którą w większej ilości daje stewia.
  • Jeśli chcemy użyć erytrolu do przetworów typu dżem, dodajemy go stosunku 1:4, czyli jedna porcja na cztery porcje owoców.
  • Można go dodawać do wszelkich wypieków, ale często trzeba zwiększyć ilość płynów podaną w przepisie, ponieważ alkohole cukrowe chłoną więcej wody niż cukier.
  • Jeśli robimy ciasto drożdżowe, nie dodajemy erytrolu do rozczynu. Najpierw robimy normalny rozczyn z cukrem. Dopiero gdy wyrośnie i dodajemy resztę składników, zastępujemy część cukru (np. połowę) erytrolem, najlepiej ze ze stewią.
  • Erytrytol nie karmelizuje ani nie zarumienia wypieków tak jak cukier.

Czy ma działanie niepożądane

Spożycie dużej ilości erytrytolu może wywołać wzdęcia lub biegunki. Przyjmuje się, że bezpiecznie można spożywać 0,6-1 g na kilogram masy ciała dziennie, nie więcej niż 35 g jednorazowo.

Jak się go produkuje

Na skalę przemysłową jest produkowany w procesie fermentacji glukozy przez odpowiednie gatunki drożdży, grzybów lub bakterii. Glukozę do produkcji erytrolu pozyskuje się ze skrobi kukurydzianej lub pszennej bądź z melasy.

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o zastępowaniu cukru erytrolem

Czy erytrytol jest tak samo słodki jak cukier?

Erytrytol jest mniej więcej w 70% tak słodki jak cukier. Jeśli chcemy zastąpić cukier erytrytolem, na 1 szklankę cukru musimy użyć ok. 1 i 1/3 szklanki erytrytolu.

Czy możemy dodać erytrytol do ciasta drożdżowego?

Tak, ale nie dodajemy erytrolu do rozczynu. Najpierw robimy normalny rozczyn z cukrem. Dopiero gdy drożdże wyrosną i rozczyn mieszamy z resztą składników, możemy zastąpić część cukru erytrolem.

Ile kalorii ma erytrytol?

1 gram erytrytolu dostarcza ok. 0,2 kcal, podczas gdy 1 gram zwykłego cukru – 4 kcal. Jest to tak znikoma ilość kalorii, że przyjmuje się, iż jest produktem bezkalorycznym.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >