Otyłość jest groźna, nawet jeśli wyniki badań są dobre - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Otyłość jest groźna, nawet jeśli wyniki badań są dobre

Otyłość jest groźna, nawet jeśli wyniki badań są dobre

Osoby otyłe, nawet jeśli mają dobre wyniki badań krwi, cholesterolu i poziomu cukru, są bardziej narażone na choroby niż ludzie z prawidłową wagą. Dowiedz się więcej o badaniach szkockich naukowców.

Nawet będące w normie wyniki badań krwi, cholesterolu i poziomu cukru nie oznaczają, że otyła osoba jest zdrowa – wynika z analizy opublikowanej w czwartek w dzienniku „Diabetologia”.

Ryzyko choroby cały czas większe

Jak wyjaśniają naukowcy, dzieje się tak, ponieważ u osób otyłych wciąż występuje zwiększone ryzyko cukrzycy, chorób serca, udaru i chorób oddechowych. W porównaniu ze zdrowymi osobami o prawidłowej masie ciała ludzie otyli z wynikami w normie (taki stan nazywa się „metabolicznie zdrową otyłością”) są o 4,3 raza bardziej narażeni na ryzyko cukrzycy typu 2 – wynika z danych. Ponadto występuje u nich o 18% wyższe ryzyko ataku serca lub udaru i o 76% wyższe ryzyko problemów z sercem. Osoby otyłe są też o 28% bardziej narażone na to, że rozwiną się u nich choroby oddechowe i o 19% na to, że wystąpi u nich przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Koniec z „metabolicznie zdrową otyłością”?

Bazując na wynikach swojej pracy naukowcy z Instytutu Zdrowia uniwersytetu w Glasgow wezwali do zaprzestania używania w medycynie określenia „metabolicznie zdrowa otyłość”, ponieważ „jest to mylące”.

„Ludzie z metabolicznie zdrową otyłością są znacznie bardziej narażeni na ryzyko cukrzycy, ataku i chorób serca, udaru, chorób oddechowych i inne czynniki zwiększające śmiertelność w porównaniu z ludźmi o normalnej wadze i z dobrymi wynikami badań. Szczególnie warty odnotowania jest fakt, że u osób z metabolicznie zdrową otyłością ryzyko chorób oddechowych i problemów z sercem jest wyższe niż u ludzi bez otyłości, ale z metabolicznymi problemami” – napisali szkoccy naukowcy w publikacji.

Sprawdź też:

Światowa epidemia otyłości

Na całym świecie około 300 mln osób, w tym 40% dorosłych Amerykanów, spełnia kryteria otyłości lub znacznej nadwagi według zasad Światowej Organizacji Zdrowia i amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Mająca obecnie miejsce „epidemia” cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i innych poważnych schorzeń łączy się z powszechną otyłością – ostrzegają badacze z uniwersytetu w Glasgow.

Otyłość zazwyczaj powoduje podwyższony poziom cukru we krwi i odporność na insulinę, jak też zwiększone ciśnienie krwi i inne zmiany metaboliczne. Jednak te efekty nie są uniwersalne i niektóre otyłe osoby mają normalne wyniki tych i innych ważnych wskaźników. Zakłada się , że tego typu metabolicznie zdrowa otyłość występuje u 1/5 światowej populacji – twierdza naukowcy.

Jak wyglądało badanie

W ramach opisywanej pracy szkoccy naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 380 tys. dorosłych mieszkańców Anglii, Szkocji i Walii, którzy cierpieli na nadwagę lub otyłość. Sprawdzono historię medyczną tych osób z okresu mniej więcej 11 lat.

Następnie porównano masę ciała uczestników badania, ich ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, poziom cukru we krwi i inne czynniki (przyjrzano się też ich codziennym nawykom) z przypadkami wystąpienia cukrzycy typu 2, ataków serca, udaru i chorób oddechowych w populacji.

Osoby z metabolicznie zdrową otyłością z reguły były młodsze, oglądały mniej telewizji, więcej ćwiczyły, jadły więcej czerwonego i przetworzonego mięsa niż uczestnicy badania, którzy cierpieli na metabolicznie niezdrową otyłość – wynika z badań.

Okazało się, że 1/3 osób, które na początku badania odznaczały się metabolicznie zdrową otyłością, po upływie 3 do pięciu lat stawała się metabolicznie niezdrowa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu? Słuchaj programu „Szlachetne zdrowie” w Radiu Pogoda codziennie o 12:30!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >