Tadeusz Sendzimir to inżynier i wynalazca, który zrobił światową karierę. Oczywiście, tak jak o innych sławnych Polakach zupełnie o nim nie pamiętamy (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).
Mój bohater, Tadeusz Sendzimir, urodził się pod sam koniec XIX wieku. Ukończył gimnazjum i Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej. Podczas pierwszej wojny światowej pracował w warsztatach samochodowych, a następnie w Rosyjsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej.
- Może zainteresuje Cię też, jak Wiktor Niedzicki tłumaczył, jak z jajka zrobić… piłeczkę.
Pod koniec wojny wyjechał do Szanghaju. Założył tam fabrykę śrub, drutu i gwoździ. W 1929 roku wyjechał do USA, gdzie w Pensylwanii zaprojektował linię galwanizacyjną.
Technologia walcowania blach cienkich na zimno
Wrócił do Polski. W 1932 roku uruchomiono walcarkę według jego pomysłu, a rok później powstała cynkownia stosująca wynalazek Sendzimira, pierwszą w świecie linię wyżarzania i cynkowania blach stalowych na skalę przemysłową. Było to wielkie osiągnięcie. Zniknęły trujące opary i wyziewy towarzyszące takim procesom w innych zakładach.
W kolejnym roku w Hucie Pokój powstała linia produkcyjna do ciągłego walcowania blach cienkich na zimno, oczywiście według pomysłu Sendzimira. Efekty zastosowania nowej metody były znakomite. Zagraniczne firmy kupowały tę technologię. Tadeusz Sendzimir nadzorował instalacje urządzeń w różnych krajach. Z tego powodu II wojna światowa zastała go w Stanach.
- Sprawdź też: Wiktor Niedzicki w programie „Technicznie proste” wyjaśnia, jak zrobić prostą zabawkę „Wirujący guzik”
Ponad 120 patentów Tadeusza Sendzimira
Był właścicielem 120 patentów w górnictwie i metalurgii. Specjaliści szacują, że we wczesnych latach 80. XX wieku ponad 90% światowej produkcji stali nierdzewnej przechodziło przez proces Sendzimira.
W Stanach Zjednoczonych zrealizował swój trzeci wynalazek, tzw. walcownię planetarną, która umożliwiała walcowanie na gorąco. Ten wynalazek został wdrożony w fabrykach na całym świecie. Niesamowity człowiek.
Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego cyklu „Technicznie proste” o Tadeuszu Sendzimirze:
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.
Przeczytaj też:
- O robieniu selfie mówi Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Czy warto kupić oświetlenie LED
- Jakie są możliwości wykrywania promieniowania
- Jak powstał koc ratowniczy
- Jak działa knot?
- Jak działa kuchenka indukcyjna – podpowiada Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Dwoma palcami
- Jakie oświetlenie LED-owe wybrać?
- Wirujący guzik
- Czy będziemy zbędni?
- Jak z jajka zrobić… piłeczkę?
- Jak dojechać? Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste” o nawigacji satelitarnej
- Jak powstał inteligentny opatrunek
- Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”
- Pora na Radio Pogoda – spotkanie z Wiktorem Niedzickim!
- Żadnej chemii! A co, jeśli wszystko jest chemią?