Mięso złe dla zdrowia? Naukowcy z Oxfordu ostrzegają - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mięso złe dla zdrowia? Naukowcy z Oxfordu ostrzegają

Mięso złe dla zdrowia? Naukowcy z Oxfordu ostrzegają

Czerwone i przetworzone mięso może prowadzić do chorób serca – wynika z ogromnego badania przeprowadzonego przez naukowców z Oxfordu.

Jedzenie wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko chorób serca w kolejnych latach życia – wynika z olbrzymiego badania przeprowadzonego na ponad 1,4 mln osób w ciągu 30 lat. Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej wzrasta wraz z ilością przyjmowanego mięsa – wynika z badania opublikowanego w środę na łamach dziennika Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Uwaga na przetworzone mięso

Jak twierdzą naukowcy, na każde zjedzone 50 g wołowiny, jagnięciny i wieprzowiny ryzyko choroby wieńcowej wzrasta o 9%. Z kolei dla 50 g przetworzonego mięsa, np. bekonu, szynki lub kiełbasy, ryzyko choroby wzrasta o 18%.

„Przetworzone mięso zdaje się znacznie bardziej przyczyniać do choroby wieńcowej. To zdaje się korespondować z badaniami dotyczącymi powodów występowania nowotworów jelita, gdzie również przetworzone mięso uważa się za większy czynnik ryzyka niż czerwone mięso” – mówi współautorka pracy, epidemiolog żywienia Anika Knüppel z wydziału zdrowia ludności Uniwersytetu w Oxfordzie.

Mięsne ryzyko podczas obiadu

9 do 18% nie wydaje się zbyt dużym poziomem ryzyka. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że mało kto podczas jednego posiłku zjada mniej niż 50 g mięsa, to ryzyko tak naprawdę jest większe. Na przykład w restauracji typowy posiłek może mieć rozmiary 255-340 g. To oznacza, że za jednym razem możemy podczas wizyty zjeść nawet do niecałych 200 g mięsa. A jeśli rano na śniadanie zjedliśmy już na przykład bekon, to ryzyko rośnie jeszcze bardziej.

Sprawdź też:

Drób bez obaw

Jednak są również dobre wiadomości dla miłośników mięsa: nie wykryto zależności między zwiększonym ryzykiem chorób serca a jedzeniem mięsa drobiowego, czyli kurczaka lub indyka. Okazuje się, że chude mięso oraz drób nie zawierają tylu tłuszczów nasyconych co czerwone mięso, ani tyle sodu co mięso przetworzone. A to właśnie tłuszcze nasycone odgrywają najważniejszą rolę w tworzeniu się skrzepów w arteriach, co uważa się za główny powód choroby wieńcowej. Z kolei sód może powodować wzrost ciśnienia krwi i ograniczać jej dopływ do serca.

Stawiajmy na rośliny – najlepsze diety dla serca

Jak wykazało opisywane badanie, najlepszymi dietami mającymi na celu zmniejszenie ryzyka choroby serca są te oparte na jedzeniu roślin. W rankingu najlepszych diet dla serca sporządzonych przez amerykański U.S. News & World Report znalazły się: dieta śródziemnomorska, DASH oraz dieta Ornish. Ta ostatnia została stworzona w 1977 roku przsez dr. Deana Ornisha, założyciela organizacji nonprofit Preventive Medicine Research Institute in California. Według twórcy ta dieta to „jedyny udowodniony program żywieniowy mogący wyleczyć chorobę serca bez leków i operacji”. Jednak eksperci ostrzegają, że ta dieta jest bardzo restrykcyjna i trudna do przestrzegania.

Dieta DASH z kolei często jest rekomendowana osobom, którym trzeba obniżyć ciśnienie krwi. Jej założenia są proste: jeść więcej warzyw, owoców i niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów pełnoziarnistych, porzucając jednocześnie pokarmy z tłuszczami nasyconymi oraz zmniejszając ilość soli w pokarmach. Ponad połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego w diecie DASH pokrywają węglowodany. Podstawowa dieta zakłada dostarczanie 2100 kalorii dziennie.

Dieta śródziemnomorska w rozmaitych rankingach została uznana najlepsza dietą w 2021 roku. Z wielu badań wynika, że przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy, obniża cholesterol, zapobiega demencji, utracie pamięci, depresji a nawet może zmniejszać ryzyko raka piersi. Produkty spożywcze z rejonu Morza Śródziemnego często reklamowane są jako wzmacniające kości, serce i wydłużające życie. Dieta ta składa się między innymi z owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, nasion i oliwy extra-virgin.

Zobacz więcej >