Przeciwciała Eli Lilly dla małych dzieci zatwierdzone przez FDA - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przeciwciała Eli Lilly dla małych dzieci zatwierdzone przez FDA

Przeciwciała Eli Lilly dla małych dzieci zatwierdzone przez FDA

W piątek amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła leczenie przeciwciałami monoklonalnymi Eli Lilly niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat z COVID-19, które są narażone na wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Przeciwciała Eli Lilly pierwszą zatwierdzoną przez FDA terapią dla dzieci chorych na COVID-19

Leczenie przeciwciałami Eli Lilly będzie pierwszą w USA terapią zmniejszającą ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 dostępną dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12. roku życia obarczonych ryzykiem ciężkiego przechorowania na wirusa, z takimi schorzeniami jak otyłość lub cukrzyca. Dotąd do otrzymywania tego typu leków, które są zwykle podawane dożylnie w klinice lub szpitalu, kwalifikowali się pacjenci obarczeni wysokim ryzykiem COVID-19 w wieku 12 lat lub starsi.

– Do tej pory nie mieliśmy dla małych dzieci z COVID-19 lekarstwa, które mogłoby trzymać je z dala od szpitala – powiedział dr Walid F. Gellad z Uniwersytetu w Pittsburghu, komentując aprobatę FDA dla leczenia przeciwciałami. – Rodzice, zwłaszcza dzieci wysokiego ryzyka, mieli trudny czas, ponieważ dotąd nie skupiano się na tej grupie wiekowej. Dobrze jest mieć inną opcję, ale zawsze trzeba powtarzać, że nie zastępuje ona szczepień.

Decyzja Agencji ds. Żywności i Leków pojawiła się w momencie, gdy rosną obawy o zimowy wzrost liczby zakażeń napędzany przez nowy wariant koronawirusa Omikron, który wydaje się charakteryzować wysoką zaraźliwością i zdolnością do unikania obrony immunologicznej organizmu. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Omikron może wpływać na małe dzieci w porównaniu z innymi wersjami wirusa ani czy przeciwciała Eli Lilly będą przeciwko niemu skuteczne.

Wzrost liczby dzieci hospitalizowanych z powodu COVID

Liczba hospitalizacji dzieci z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła w okresie letnim podczas gwałtownego wzrostu zakażeń wariantem Delta. Według American Academy of Pediatrics, od 0,1 do 1,9 procent wszystkich potwierdzonych przypadków COVID-19 u dzieci zakończyło się hospitalizacją.

FDA poinformowała, że w badaniu bezpieczeństwa wzięło udział 125 pacjentów pediatrycznych, którym podawano dostosowane do masy ciała dawki leku Lilly opartego na przeciwciałach.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >