USA: Rośnie liczba zakażeń COVID-19 u dzieci - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » USA: Rośnie liczba zakażeń COVID-19 u dzieci

USA: Rośnie liczba zakażeń COVID-19 u dzieci

Amerykańscy pediatrzy twierdzą, że liczba przypadków koronawirusa u dzieci w Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch tygodni wzrosła o 32 procent.

Zgodnie z oświadczeniem Amerykańskiej Akademii Pediatrii i Stowarzyszenia Szpitali Dziecięcych ponad 140 tys. dzieci uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa między 11 a 18 listopada w porównaniu ze 107 tys. w tygodniu kończącym się 4 listopada.

Zakażenia dzieci stanowiły około jednej czwartej całkowitej liczby zakażeń w kraju w ciągu tygodnia, czytamy w oświadczeniu. Osoby poniżej 18. roku życia stanowią około 22 procent populacji USA. Według ekspertów duża liczba przypadków wśród dzieci odzwierciedla ogólny wzrost zakażeń w kraju.

Mimo że dzieci są mniej podatne na ciężki przebieg COVID-19 niż dorośli, koronawirus jest groźny także dla nich, a poza tym mogą również przenosić wirusa na dorosłych. Eksperci ostrzegają, że dzieci powinny być szczepione w celu ochrony przed możliwymi długotrwałymi objawami COVID-19, wieloukładowym zespołem zapalnym MIS-C (PIMS-TS) i hospitalizacją.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pod koniec października około 8300 amerykańskich dzieci w wieku od 5 do 11 lat było hospitalizowanych z powodu COVID, a co najmniej 172 zmarło przy 3,2 mln hospitalizacji i 740 tys. zgonów ogółem.

Na początku tego miesiąca CDC zatwierdziło szczepionkę Pfizer-BioNTech dla grupy wiekowej od 5 do 11 lat. W maju rząd federalny zalecił udostępnienie szczepionki Pfizer-BioNTech nastolatkom w wieku od 12 do 15 lat. Młodzież w wieku 16 lat i starsi zostali zakwalifikowani w większości stanów miesiąc wcześniej.

Biały Dom oszacował 10 listopada, że jak dotąd zaszczepiono prawie milion Amerykanów w wieku 5-11 lat, podczas gdy w tej grupie wiekowej do szczepienia kwalifikuje się 28 milionów.

Wszystkie dotychczasowe dane wskazują, że szczepionki są znacznie bezpieczniejsze niż przechorowanie COVID-19, także dla dzieci. Mimo to – według niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Fundację Rodziny Kaiser – około trzech na dziesięciu rodziców twierdzi, że na pewno nie zaszczepi swojego dziecka w wieku od 5 do 11 lat, a tylko trzech na dziesięciu zaszczepiłoby swoje dziecko „od razu”.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >