Objawy COVID-19 u dzieci i młodzieży – ile trwają i jak są poważne? Naukowcy wyjaśniają - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Objawy COVID-19 u dzieci i młodzieży – ile trwają i jak są poważne? Naukowcy wyjaśniają

Objawy COVID-19 u dzieci i młodzieży – ile trwają i jak są poważne? Naukowcy wyjaśniają

Długotrwałe objawy COVID-19 u dzieci zazwyczaj trwają do około 3 miesięcy – wynika z najnowszych badań naukowych.

W piśmie Pediatric Infectious Disease Journal opublikowano pracę naukową, z której wynika, że u dzieci i nastolatków, które zachorują na COVID-19, objawy choroby rzadko kiedy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Jednocześnie naukowcy twierdzą, że budzący duży niepokój wariant Delta nie powoduje poważniejszego przebiegu choroby u dzieci w porównaniu z poprzednimi wariantami, w dodatku większość przypadków zachorowań u młodych osób była bezobjawowa lub miała łagodny przebieg.

Czy młodzi powinni się bać?

Choć w większości przypadków młode osoby przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie, to badanie zawiera też niepokojące doniesienia. Nawet młodsi ludzie, jeśli mają problemy zdrowotne takie jak otyłość, choroby nerek, serca lub problemy z systemem odpornościowym, są aż 25 razy bardziej narażeni na poważny przebieg COVID-19 niż dzieci, które nie mają takich problemów. Z opublikowanych danych wynika, że ciężki przebieg COVID-19 wystąpił u 5% osób z problemami zdrowotnymi i u mniej niż 1% u tych, którzy nie mają tego typu problemów.

Jak powiedziała dr Petra Zimmermann z Uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu, badaczom trudno było oddzielić długotrwałe objawy COVID-19 od efektów wpływów środowiskowych mających z tym związek, takich jak zamknięcie szkół, niemożność spędzania czasu z rówieśnikami lub uprawiania sportu.

„To wyjaśnia, dlaczego tak ważne są przyszłe, bardziej rygorystyczne badania w określonych grupach kontrolnych, w tym obejmujące dzieci z innymi przypadłościami i te przyjęte na szpitalne oddziały intensywnej opieki z innych powodów” – napisała dr Zimmermann w publikacji.

Współautor pracy, Nigel Curtis z ośrodka Murdoch Children’s Research Institute w Melbourne w Australii, dodał że chociaż dzieci chore na COVID-19 zazwyczaj chorują bezobjawowo lub mają niski współczynnik hospitalizacji, to ryzyko długotrwałego odczuwania objawów wciąż nie zostało do końca zbadane.

Jak wyglądało badanie

W ramach opisywanej pracy naukowcy prześledzili 14 opublikowanych prac zawierających ponad 19400 przypadków u dzieci i nastolatków. Odkryli, że najczęściej występującymi długotrwałymi objawami choroby u młodych ludzi były ból głowy, zmęczenie, uczucie zaniepokojenia, problemy z koncentracją oraz ból brzucha.

Jak dodał Nigel Curtis, niewiele objawów trwało dłużej niż 12 tygodni, co sugeruje, że dla młodych osób COVID-19 może być mniej problematyczny niż dla dorosłych i seniorów.

„Niskie ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby oznacza, że jedną z kluczowych korzyści szczepienia dzieci i młodzieży na COVID-19 może być uchronienie ich przed długotrwałymi objawami. Dokładne określenie ryzyka długotrwałej choroby w tej grupie wiekowej jest kluczowe w debacie na temat zysków i ryzyka w kwestii szczepień” – dodał uczony.

Może Cię zainteresować:

Zobacz więcej >