Progi zwalniające. Jak i i gdzie złożyć wniosek o ich zamontowanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Progi zwalniające. Jak i i gdzie złożyć wniosek o ich zamontowanie

Progi zwalniające. Jak i i gdzie złożyć wniosek o ich zamontowanie

Gdzie można złożyć pismo o zamontowanie progów zwalniających na ulicy? Czy każdy może wystąpić z takim wnioskiem? Co powinien zawierać? Odpowiada Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy dzielnicy Białołęka w Warszawie.

Do Michała Pustuły z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zgłosiła się pani Krystyna o podpowiedź, jak i gdzie można złożyć wniosek o zainstalowanie progów zwalniających. Słuchaczka chciałaby, żeby zainstalowano takie spowalniacze drogowe na ulicy Daniszewskiej na warszawskiej Białołęce. Jest to nowa ulica, powstała w 2017 roku. Jest dwupasmowa, po jednej stronie ma 1,5-metrowy chodniczek, a po obu stronach są bloki mieszkalne i wyjazdy z garaży. Jak mówi pani Krystyna, strach chodzić chodnikiem, a nawet z garażu trudno jest wyjechać, bo kierowcy jeżdżą tu jak wariaci. Niby jest ograniczenie do 50, czy nawet 30 km/h, ale nikt tego nie przestrzega. Także tiry, mimo zakazu, jeżdżą tą ulicą.

Mieszkańcy zwrócili się już do swojej administracji, żeby zamontować spowalniacze, ale uzyskali tylko odpowiedź, że jezdnia jest na gwarancji i nie można niczego montować.

Żeby pomóc pani Krystynie, Michał Pustuła zwrócił się do Marzeny Gawkowskiej, rzecznika prasowego dzielnicy Białołęka w Warszawie.

Gdzie można złożyć wniosek o zamontowanie progów zwalniających

Sytuacja wygląda następująco, rzeczywiście w dzielnicy Białołęka, a także we wszystkich pozostałych, różne drogi mają różnych zarządców. Główne drogi: krajowe, powiatowe są zarządzane przez Zarząd Dróg Miejskich. Te gminne i wewnętrzne są pod naszą opieką. To są też drogi osiedlowe, prywatne, na te już mają wpływ bądź zarządy spółdzielni, bądź osoby prywatne. Aby sprawdzić, kto zarządza daną ulicą, można to zrobić na stronie ZDM-u. Zaktualizowana lista naszych ulic zarządzanych przez dzielnicę jest także dostępna na stronie dzielnicy Białołęka w zakładce „Dla mieszkańców” – wyjaśnia pani rzecznik.

A jeżeli ktoś nie korzysta z internetu?

Zawsze można zadzwonić do Urzędu Dzielnicy do Wydziału Infrastruktury. Tam precyzyjnie wskażą, który odcinek drogi lub która droga jest w czyim zarządzie. Jak już rozpoznamy, kto zarządza daną drogą, to wtedy kierujemy wniosek o spowalniacze.

W tym konkretnym przypadku, do kogo taki wniosek powinien trafić? Gdzie go złożyć?

W przypadku ulicy Daniszewskiej prosimy mieszkankę o złożenie takiego wniosku do Urzędu Dzielnicy. Może to zrobić bezpośrednio do urzędu w wydziale obsługi mieszkańców lub mailowo. Może zwrócić się bezpośrednio do wydziału. Każde pismo jakąkolwiek drogą do nas trafi – finalnie będzie rozpoznane przez właściwą komórkę.

Kto może złożyć wniosek o zamontowanie progów zwalniających?

Taki wniosek powinny złożyć osoby zainteresowane. Najczęściej robią to mieszkańcy. Nie ma znaczenia, czy będą to mieszkańcy w jakikolwiek sposób zrzeszeni, czy to będzie petycja, czy to będą pojedyncze osoby, czy będzie to wspólnota. Każdy taki wniosek rozpoznajemy.

Co powinien zawierać wniosek?

Przede wszystkim powinna znaleźć się tam informacja, jakiej ulicy dotyczy ten wniosek, jak wygląda sytuacja w tym konkretnym miejscu. Oczywiście, jeżeli ten wniosek jest poparty podpisami większej liczby mieszkańców, to widzimy, że zainteresowanie jest mocniejsze i też pozwala nam to mieć argumenty dla strony przeciwnej, bo, proszę pamiętać, że nie wszyscy są entuzjastami progów spowalniających. One mają też swoich zapiekłych wrogów. Są to osoby mieszkające bezpośrednio przy takim spowalniaczu, narzekają na hałas, który wywołują auta w trakcie gwałtownego hamowania, na drgania przy przejeżdżaniu przez próg przez duże samochody. Jeżeli cała ulica jest zgodna co do tego, że takie spowalniacze są potrzebne, to na pewno dla nas argument jest poważny.

Sprawdź, jakie jeszcze problemy słuchaczy rozwiązywał Michał Pustuła w „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >