Oświadczenie pro futuro - jak je złożyć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Oświadczenie pro futuro – jak je złożyć?

Oświadczenie pro futuro – jak je złożyć?

,

Co robić, jeśli nie chcemy wyrazić zgody na ratowanie życia za wszelką cenę? Czy i jak możemy złożyć odpowiednie dyspozycje? Co to jest oświadczenie pro futuro? Odpowiada dyrektor departamentu prawnego przy Rzeczniku Praw Pacjenta Paweł Grzesiewski.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się sprawą ratowanie życia za wszelką cenę. Słuchaczka nie wyraża to zgody i chciałaby złożyć taki testament życia. O to, czy jest takie oświadczenie oraz gdzie i jak je złożyć, Michał rozmawia z dyrektorem departamentu prawnego przy Rzeczniku Praw Pacjenta Pawłem Grzesiewskim.

Co to jest oświadczenie pro futuro?

Oświadczenie pro futuro – w ten sposób nazywamy oświadczenie, które pacjent składa na przyszłość, na wypadek, gdyby wymagał pomocy medycznej określonego rodzaju, natomiast w danym momencie sam nie mógł takiej zgody wyrazić. Czyli ma to zabezpieczać niejako postępowanie medyczne względem tego pacjenta, w taki sposób w jaki on sobie to życzy.

Jakie przypadki może zawierać oświadczenie pro futuro?

Tu sprawa nie jest tak oczywista. Jedno, co mogę powiedzieć o oświadczeniach pro futuro, to to, że cierpimy na niedostatek przepisów w tym zakresie. Obecnie trwa spór, czy takie oświadczenia mają skutek wiążący, czy nie mają skutku wiążącego. Natomiast, w mojej ocenie, jeżeli taki spór istnieje, to znaczy gwarancji realizacji takiego uprawnienia pacjent faktycznie nie ma.

Proszę powiedzieć, jakich przypadków może dotyczyć testament życia?

Obecnie przepisy zabezpieczają takie typowe sytuacje: resustytacja, czyli brak zgody na reanimację albo brak mechanicznej wentylacji, czyli oddychania. Z tego typu przypadkami się spotkałem. Wszystko musimy umiejscowić w środku dyskusji, braku przepisów, bo to powoduje, że lekarz raczej powoła się na obowiązek ratowania zdrowia i życia, do którego go zobowiązują przepisy zawodowe, aniżeli będzie miał odpowiadać za brak udzielenia pomocy poprzez zaniechanie. W tej chwili takie są problemy.

Gdzie i komu takie oświadczenie można złożyć?

No właśnie tego przepisy nie uszczegółowiają, co jest problemem. Z powodu tego, że nie mamy szczegółowych regulacji, to nie ma szczególnej formy, jaką ma przybrać. Zgodę dla celów dowodowych najlepiej jest oczywiście dokumentować pisemnie, bo to jest najbardziej wiarygodna forma udokumentowania oświadczenia woli. Natomiast tu jest dalej pytanie, jak to zostanie potraktowane przez jednego czy drugiego lekarza.

Czyli nawet jeżeli nasze oświadczenie woli zostanie spisane notarialnie, to nie ma możliwości, że ono trafi do systemu i później lekarz będzie miał wgląd do tego dokumentu.

Nie, tak to nie działa, bo póki co nie ma przepisów, które by to zapewniały.

Co wobec tego możemy doradzić naszej słuchaczce?

Doradziłbym w ten sposób, a raczej wskazał na toczące się prace – Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół, który zajmuje się kwestią terapii i zagadnień ogólnych, jeśli chodzi o kończące się życie pacjenta. W ramach tego zespołu jest poruszana kwestia właśnie oświadczeń składanych na przyszłość. To jest bardzo ważna, ale też bardzo delikatna materia. Według mnie należałoby wskazać, że temat jest znany i mam nadzieję, problem zostanie rozwiązany, że te przepisy będą uchwalone, wejdą w życie tak żeby to uprawnienie nie budziło wątpliwości.

Przeczytaj też:

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Autor:

Zobacz więcej >