Jak nie stracić spadku? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak nie stracić spadku?

Jak nie stracić spadku?

Co zrobić, kiedy jedno z rodziców umiera, nie było testamentu i nie została przeprowadzona sprawa spadkowa? Jak długo można nic nie robić, aby nie utracić spadku? Wątpliwości związane z przyjęciem spadku wyjaśnia radca prawny Przemysław Witkowski.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się problemem przejmowania spadku. Pani Lucyna zapytała, co zrobić, kiedy jedno z rodziców umiera, nie została przeprowadzona sprawa spadkowa, nie było testamentu. Jak długo można nic nie robić, aby go nie utracić? Jakiś czas temu Michał prosił radcę prawnego Przemysława Witkowskiego i notariusza o radę, jak zrzec się spadku. Tym razem Przemysław Witkowski podpowiada, co zrobić, jeśli chcemy go przyjąć.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

– Spadek nabywamy z chwilą śmierci spadkodawcy. Oczywiście, od momentu dowiedzenia się o śmierci, mamy 6 miesięcy na decyzję, na wybór, czy go przyjmujemy, czy odrzucamy. Powinniśmy złożyć stosowne oświadczenie u notariusza lub w sądzie. Natomiast jeżeli tego oświadczenia nie złożymy, to nabywamy spadek z dobrodziejstwem inwentarza – wyjaśnia radca prawny Przemysław Witkowski. – Nie ma granicznej daty, która powodowałaby, że niezłożenie oświadczenia powoduje jego utratę. Nic nie robiąc, nabywamy go z chwilą śmierci kogoś z rodziny.

Postanowienie sądu o nabyciu spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia

Oznacza to, że jeśli chcemy spadek otrzymać, nie musimy robić nic. Jednak w trosce o własne interesy lepiej przyjąć go formalnie.

– Jeśli chcemy zadbać o swoje interesy i racjonalne zarządzanie swoim majątkiem, to powinniśmy w sposób formalny uzyskać potwierdzenie. To, że nabywamy spadek z mocy prawa, nie znaczy, że każdy nam uwierzy na słowo. Żeby przed bankami, instytucjami, urzędami móc powoływać się na swój tytuł do niego, czyli że spadek otrzymaliśmy, musimy mieć stosowne potwierdzenie – mów radca Witkowski.

Takim potwierdzeniem jest postanowienie sądu o nabyciu spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza. Na ich uzyskanie nie ma terminu. Można to zrobić nawet po kilkunastu latach.

– Często się zdarza, że po kilku, kilkunastu latach, a nawet po kilku spadkodawcach są uzyskiwane postanowienia w sądzie i potwierdzają czyjś tytuł do spadku – mówi Przemysław Witkowski.

Przeczytaj też:

W jaki sposób zrzec się spadku? Jak go odrzucić?

Podatek od spadków i darowizn: limity, zwolnienia, terminy

Jak napisać testament

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >