Pies sąsiada ciągle szczeka i zakłóca mój spokój – co zrobić? Dowiedz się, w jaki sposób można wyegzekwować dla siebie święty spokój.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą pana Krzysztofa, który nie może mieć chwili spokoju, bo pies sąsiada ujada praktycznie przez całą dobę.
Przemysław Piwecki ze straży miejskiej w Poznaniu wyjaśnia, że właściciel zwierzęcia ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego pupila. Jeśli więc pies ujada przez cały dzień i noc, to cierpiący z tego powodu sąsiad może tę sprawę zgłosić do straży miejskiej. Wówczas właściciel psa zostanie ukarany mandatem.
Czytaj też: Pies trzymany na mrozie, na krótkim łańcuchu – jak mu pomóc? Do kogo się zwrócić?
Każdy posiadacz zwierzęcia musi zadbać o to, żeby zwierzę nie było uciążliwe dla okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Przemysław Piwecki.
Ale kiedy już straż miejska odjedzie, to problem prawdopodobnie pozostanie, bo nietrudno się domyślić, że pies będzie dalej szczekał. Co wtedy? Trzeba pamiętać, że oprócz mandatu właściciel takiego psa najprawdopodobniej zostanie poinstruowany przez odpowiednie służby do powzięcia takich kroków, które zmienią zachowanie zwierzęcia. To może skutkować nawet wielokrotnymi wizytami u specjalistów i behawiorystów. Jednocześnie trzeba zadbać o dobro zwierzęcia.
Kto jest w stanie zmienić zachowanie psa?
Tego typu przypadkami powinni się zajmować specjaliści od zachowania zwierząt. Zoopsycholog Małgorzata Franek-Malinowska wyjaśnia, że takie zachowanie psa to objaw niepożądanych cech postępowania. Możliwe, że powstała zła relacja między psem a jego właścicielem albo innym zwierzęciem. Takie zachowania badają zoopsycholodzy albo behawioryści. Zoopsycholog bada zachowanie na miejscu – tam gdzie przebywa zwierzę i ma możliwość obserwowania go w kontekście otoczenia.
Zobacz: Pies czekał pod szpitalem na chorego pana
A czy można coś zrobić bez udziału specjalisty?
Małgorzata Franek-Malinowska wyjaśnia, że jak najbardziej, można samemu spróbować zmienić zachowanie psa. Pomocne mogą być w tym nawet filmiki na YouTube, czy książki dostępne w księgarniach odnoście budowania relacji ze zwierzęciem.
Jak zbudować właściwą relację z psem?
Ważną rolę w zachowaniu psa odgrywa źródło jego pochodzenia oraz wiek: czy został adoptowany ze schroniska lub hodowli, czy jest dorosły, czy też szczeniak. Jak wyjaśnia zoopsycholog, szczenię do 3. miesiąca życia musi się uczyć pewnych zachowań w warunkach domowych. Jeśli w tym czasie jest trzymany w odosobnieniu, na przykład w oborze lub zamknięty w klatce i bez kontaktu z człowiekiem, to później nie umie się w otoczeniu.
Sprawdź: Co pies chce powiedzieć? Ta obroża przetłumaczy
Czy da się zmienić zachowanie dorosłego psa?
Jak wyjaśnia Małgorzata Franek-Malinowska, jest to jak najbardziej możliwe – dorosłe psy doskonale potrafią uczyć się nowych form zachowania, jednak należy pamiętać, że trwa to dłużej niż w przypadku szczeniaków. Mode zwierzęta szybko przyswajają wiedzę, a bardziej dojrzałe zwierzę musi mieć nieco więcej czasu na nabycie tych samych umiejętności.
Czytaj też: Pogryzienie przez psa, właściciel nie chce odpowiadać: wybrać mediację, czy sąd?
W przypadku psa, który należy do kogoś innego jest jeszcze trudniej. To właściciel zwierzęcia musi sobie uświadomić problem i fakt istnienia złej relacji. Zoopsycholog daje słuchaczowi Radia Pogoda ważną radę: „pies szczęśliwy, to pies zmęczony”. Aby zwierzę było spokojne w domu, musi się porządnie poruszać i wybiegać. I tę radę warto też przekazać sąsiadowi.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00