Pogryzienie przez psa, właściciel nie chce odpowiadać: wybrać mediację, czy sąd? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pogryzienie przez psa, właściciel nie chce odpowiadać: wybrać mediację, czy sąd?

Pogryzienie przez psa, właściciel nie chce odpowiadać: wybrać mediację, czy sąd?

Co zrobić, jeśli pogryzie cię pies, a jego właściciel nie chce ponieść odpowiedzialności? Co jest lepsze: sprawa w sądzie, czy może mediacja? Kto za to zapłaci? Na te pytania odpowiada Michał Pustuła w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”.

Dziś Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą pani Wiesławy, która została pogryziona przez psy. Teraz nie jest wstanie dojść do porozumienia z właścicielem tych zwierząt. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pani Wiesława chciałaby uzyskać od właściciela psów zadośćuczynienie, jednak nie może się z nim dogadać. Czy teraz jedyną możliwością poszkodowanej jest udanie się do sądu?

Odpowiedzialność właściciela psa

Radca prawny Przemysław Witkowski wyjaśnia, że właściciel psa odpowiada za szkodę, jaką jego zwierzę wyrządziło innej osobie. Ponosi odpowiedzialność, jeśli nie sprawował odpowiedniej pieczy nad czworonogiem, na przykład: nie nałożył mu kagańca, nie trzymał na smyczy lub nie zabezpieczył właściwie posesji i zwierzę z niej uciekło i wyrządziło komuś szkodę.

Jak tłumaczy radca, w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do właściciela psa na piśmie i opisać w nim sytuację, która miała miejsce. W tym piśmie warto też poprosić go o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Najlepiej takie pismo wysłać jak najszybciej oraz w międzyczasie zebrać dowody na wystąpienie takiego zdarzenia, przykładowo szybko wykonać obdukcję lekarską.

A co zrobić w sytuacji, gdy mamy dowody, a mimo to właściciel zwierząt nie chce ponosić odpowiedzialności za zdarzenie? Nawet wtedy mamy kilka możliwości – jedną z nich jest zgłoszenie tego odpowiednim służbom, które mogą ukarać właściciela mandatem. Można też poprosić o pomoc mediatora, który będzie się starał doprowadzić obie strony do zgodnego rozstrzygnięcia.

Mediacja – co to jest i czemu służy?

Mediatorka Anna Zawruch wyjaśnia, na czym polega jej rola. Mediacja daje stronom możliwość polubownego rozwiązania sporu i pomaga odnaleźć znalezienie „złotego środka”. Prowadzona jest przez osobę bezstronną, nie zaangażowaną w spór. Można się o nią zwrócić nawet podczas postępowania sądowego.

Co zyska pani Wiesława, zwracając się do mediatora, zamiast od razu kierować sprawę do sądu? Jak wyjaśnia Anna Zawruch, przede wszystkim dzięki temu nastąpi szybsze rozwiązanie konfliktu – w sądach sprawy mogą toczyć się bardzo długo. Do mediacji nie można nikogo zmusić – obie strony muszą wyrazić na nią zgodę.

Ile kosztuje mediacja?

Koszt takiego postępowania zależy od tego, czy jest to mediacja nakazana przez sąd, czy prywatna. Jeśli to postępowanie prywatne, to cena zależy od mediatora. Koszty mediatora ponoszą po równo obie strony sporu.

Co daje nam ugoda?

Jeśli dojdzie do ugody za pośrednictwem mediatora, to ma ona taki sam „ciężar” prawny jak ugoda zawarta przed sądem. A jeśli mimo mediacji strony się nie dogadają, to zawsze mogą udać się ze swoją sprawą do sądu.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Autor:

Zobacz więcej >