Pomidory. Jak działa zawarty w nich likopen? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Pomidory. Jak działa zawarty w nich likopen?

Pomidory. Jak działa zawarty w nich likopen?

,

Pomidory swój piękny czerwony kolor zawdzięczają zawartości likopenu. Czy substancja ta dodaje im tylko urody, czy wpływa także na ich wartości zdrowotne? Kto i dlaczego powinien je jadać?

Co to jest likopen

Kto mówi pomidory, ten musi powiedzieć likopen. To on nadaje im ten piękny czerwony kolor. Likopen jest organicznym związkiem chemicznym z rodziny karenotoidów, czyli naturalnych pigmentów występujących u roślin i zwierząt. Organizm człowieka nie potrafi sam go produkować. Musimy go sobie dostarczyć.

Jak działa likopen

Likopen jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że usuwa z organizmu wolne rodniki. Z kolei wolne rodniki są odpowiedzialne za rozwój chorób nowotworowych, a zatem likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Pomidory na raka prostaty

Pomidory i inne produkty zawierające likopen należy szczególnie polecać panom, którzy są w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty, a także tym, u których choroba już wystąpiła. Jest na to dowód, czyli badania przeprowadzone na grupie 48 tysięcy mężczyzn, których zwyczaje żywieniowe obserwowano przez lata. U mężczyzn, którzy jedli 10 lub więcej dań z pomidorów tygodniowo, ryzyko rozwinięcia raka było mniejsze o 34 procent, a u tych jedzących 3-7 dań tylko o 20 procent mniejsze. Wniosek:

Panowie jedzcie pomidory!

Przypuszcza się, że likopen zakłóca działanie androgenów, hormonów biorących udział w przeroście tkanki gruczołu prostaty. Tam, gdzie tradycyjnie spożywa się dużo pomidorów, na przykład we Włoszech, Hiszpanii czy w Meksyku, rak prostaty występuje znacznie rzadziej niż w krajach o znacznie mniejszym ich spożyciu.

Przeczytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >