Dwie z trzech stosowanych dotąd w USA terapii przeciwciałami monoklonalnymi, które chroniły pacjentów przed poważnym przebiegiem COVID-19, nie działają na Omikron, najnowszy wariant koronawirusa.
Terapie przeciwciałami monoklonalnymi stały się podstawą leczenia COVID, ponieważ wykazywały dużą skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji pacjentów obarczonych wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Jednak teraz, gdy Omikron staje się dominującym wariantem koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i wciąż rośnie liczba nowych zakażeń, niektóre szpitale zaczęły ograniczać leczenie przeciwciałami, ponieważ w wielu przypadkach nagle stały się one bezużyteczne.
Terapie przeciwciałami Eli Lilly i Regeneron nie działają na Omikron
Administratorzy kilku szpitali w Nowym Jorku powiedzieli w ostatnich dniach, że przestaną podawać pacjentom dwie najczęściej stosowane terapie przeciwciałami, opracowane przez Eli Lilly i Regeneron. Federalni urzędnicy ds. zdrowia planują przeanalizować, w których regionach kraju i w jakim stopniu dominującym wariantem stał się Omikron. W oparciu o te dane będą decydować, czy wstrzymać dostawy produktów Eli Lilly i Regeneron do poszczególnych stanów, tam gdzie domunuje Omikron.
Jedyne leczenie przeciwciałami monoklonalnymi, które sprawdziło się przeciwko Omikronowi w eksperymentach laboratoryjnych, to sotrovimab. Preparat wyprodukowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology występujący pod nazwą Xevudy, zgodnie z oświadczeniem producenta działa przeciwko wszystkim 37 dotychczas zidentyfikowanym wariantom COVID, w tym także przeciw Omikronowi.
„Wstępne badania wykazały, że nasza terapia przeciwciałami jest skuteczna przeciw najnowszemu wariantowi Omikron, jak również wszystkim pozostałym wariantom zdefiniowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niepokojące” – oświadczył na początku grudnia Hal Barron, szef pionu badawczego GSK.
Sotrovimab jest obecnie dopuszczony do użycia w nagłych przypadkach w Stanach Zjednoczonych. 16 grudnia także Europejska Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do użytku terapii przeciwciałami monoklonalnych Xevudy (sotrowimab) do leczenia COVID-19. Komitet ds. Leków dla Ludzi ( CHMP ) EMA zalecił dopuszczenie preparatu Xevudy do leczenia COVID-19 u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 lat i masie ciała co najmniej 40 kilogramów), którzy nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka, że choroba stanie się ciężka.
Przeczytaj też:
- Przeciwciała lekiem na COVID-19?
- Przeciwciała Eli Lilly dla małych dzieci zatwierdzone przez FDA
- AstraZeneca wystąpiła o zezwolenie FDA na leczenie przeciwciałami
- Regeneron może nie być skuteczny przeciwko Omikronowi
- Przechorowanie COVID-19 daje mniejszą odporność, niż sądzono
1 komentarz
[…] Wiadomości […]