Firma GSK poinformowała, że opracowała metodę leczenia COVID-19 za pomocą przeciwciał. Złożyła wniosek do FDA o zatwierdzenie kuracji.
Jeden z farmaceutycznych gigantów – firma GlaxoSmithKline (GSK) – złożył do amerykańskiego regulatora FDA wniosek o zatwierdzenie leczenia przeciwciałami COVID-19 i jego wariantów. O złożeniu tego wniosku GSK poinformował w piątek.
Sprawdź też: FDA: COVID-19 nie przenosi się przez jedzenie
Jak działa kuracja na COVID-19?
Metoda leczenia COVID-19, którą GSK opracowało we współpracy z firmą Vir Biotechnology, ma na celu zwalczanie łagodnych i średnich infekcji koronawirusa u pacjentów w wieku powyżej 12 lat.
Według GlaxoSmithKline późna faza testów klinicznych tej terapii, nazwana VIR-7831, wykazała 85-proc. redukcję liczby hospitalizacji i śmierci na próbie niemal 600 ochotników. Jak informuje GSK, uczestnikami badania byli ochotnicy z Ameryki Północnej i Południowej.
„Z danych wynika, że VIR-7831 uderza w epitop białka kolca, który może sprawiać, że organizmowi trudniej jest rozwinąć odporność” – napisała firma w oświadczeniu.
Warto przeczytać: Tocilizumab – lek na RZS – pomaga chorym na COVID-19
Czy terapia zwalcza też mutacje?
GSK w oświadczeniu podkreśla też, że terapia przeciwciałami była również skuteczna w zwalczaniu mutacji koronawirusa:
„Dane wskazują, że leczenie utrzymuje swoją skuteczność wobec obecnych wariantów koronawirusa, takich jak brytyjski, południowoafrykański i brazylijski”.
Według GSK, leczenie wydaje się również skuteczne wobec nowej mutacji, po raz pierwszy zidentyfikowanej w Kalifornii w USA.
Przeczytaj: Koronawirus: Pfizer testuje doustny lek na COVID-19
Kiedy możemy się spodziewać leku?
GlaxoSmithKline złożył wniosek o dopuszczenie stosowania tej terapii w Stanach Zjednoczonych, ale też prowadzi rozmowy z regulatorami w innych krajach.
Więcej danych na temat skuteczności nowej metody leczenia COVID-19 będzie można uzyskać po zakończeniu trwającego 24 tygodnie leczenia.
Z kolei konkurent GSK, firma Eli Lilly, wcześniej ogłosił, że rozwiną składającą się z dwóch części metodę leczenia COVID-19 przeciwciałami, której skuteczność wynosi niemal 90%, jeśli chodzi o ciężki przebieg choroby i zapobieganiu śmierci.