Przeciwciała lekiem na COVID-19? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Przeciwciała lekiem na COVID-19?

Przeciwciała lekiem na COVID-19?

Firma GSK poinformowała, że opracowała metodę leczenia COVID-19 za pomocą przeciwciał. Złożyła wniosek do FDA o zatwierdzenie kuracji.

Jeden z farmaceutycznych gigantów – firma GlaxoSmithKline (GSK) – złożył do amerykańskiego regulatora FDA wniosek o zatwierdzenie leczenia przeciwciałami COVID-19 i jego wariantów. O złożeniu tego wniosku GSK poinformował w piątek.

Sprawdź też: FDA: COVID-19 nie przenosi się przez jedzenie

Jak działa kuracja na COVID-19?

Metoda leczenia COVID-19, którą GSK opracowało we współpracy z firmą Vir Biotechnology, ma na celu zwalczanie łagodnych i średnich infekcji koronawirusa u pacjentów w wieku powyżej 12 lat.

Według GlaxoSmithKline późna faza testów klinicznych tej terapii, nazwana VIR-7831, wykazała 85-proc. redukcję liczby hospitalizacji i śmierci na próbie niemal 600 ochotników. Jak informuje GSK, uczestnikami badania byli ochotnicy z Ameryki Północnej i Południowej.

„Z danych wynika, że VIR-7831 uderza w epitop białka kolca, który może sprawiać, że organizmowi trudniej jest rozwinąć odporność” – napisała firma w oświadczeniu.

Warto przeczytać: Tocilizumab – lek na RZS – pomaga chorym na COVID-19

Czy terapia zwalcza też mutacje?

GSK w oświadczeniu podkreśla też, że terapia przeciwciałami była również skuteczna w zwalczaniu mutacji koronawirusa:

„Dane wskazują, że leczenie utrzymuje swoją skuteczność wobec obecnych wariantów koronawirusa, takich jak brytyjski, południowoafrykański i brazylijski”.

Według GSK, leczenie wydaje się również skuteczne wobec nowej mutacji, po raz pierwszy zidentyfikowanej w Kalifornii w USA.

Przeczytaj: Koronawirus: Pfizer testuje doustny lek na COVID-19

Kiedy możemy się spodziewać leku?

GlaxoSmithKline złożył wniosek o dopuszczenie stosowania tej terapii w Stanach Zjednoczonych, ale też prowadzi rozmowy z regulatorami w innych krajach.

Więcej danych na temat skuteczności nowej metody leczenia COVID-19 będzie można uzyskać po zakończeniu trwającego 24 tygodnie leczenia.

Z kolei konkurent GSK, firma Eli Lilly, wcześniej ogłosił, że rozwiną składającą się z dwóch części metodę leczenia COVID-19 przeciwciałami, której skuteczność wynosi niemal 90%, jeśli chodzi o ciężki przebieg choroby i zapobieganiu śmierci.

Zobacz: Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >