Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa

Tapsygargina – obiecujący lek na koronawirusa

Tapsygargina i jej pochodne mogą być obiecującymi lekami przeciwko trzem głównym typom wirusów atakujących układ oddechowy człowieka, w tym koronawirusowi wywołującemu COVID-19. Mogą więc ochronić nas przed następną pandemią – twierdzą naukowcy z University of Nottingham.

Naukowcy z University of Nottingham odkryli przeciwwirusową właściwość tapsygarginy, substancji pochodzącej z łoczydła apulejskiego (Thapsia garganica). Dzięki niej łatwiej będzie zwalczać przyszłe epidemie i pandemie, w tym COVID-19. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Viruses”. Pokazują one, że tapsygargina jest obiecującym środkiem przeciwwirusowym, wywołującym odpowiedź immunologiczną o szerokim spektrum działania i wysoce skutecznym przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, zwykłemu koronawirusowi przeziębienia, syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) oraz wirusowi grypy A.

Działanie przeciwwirusowe tapsygarginy było znacznie lepsze niż remdesiviru i rybawiryny. Badacze zwrócili także uwagę, że blokowała ona zarówno poszczególne wirusy w oddzielnych zakażeniach, jak i w wypadku infekcji wywołanej przez kilka rodzajów wirusów jednocześnie.

Lek działający przeciwko trzem wirusom jednocześnie

Biorąc pod uwagę, że ostre infekcje wirusowe układu oddechowego wywoływane przez różne wirusy są klinicznie nie do odróżnienia, lek przeciwwirusowy o skutecznym szerokim spektrum, dający tzw. odporność wrodzoną przeciwko trzem różnym typom wirusów jednocześnie, może znacznie poprawić zwalczanie infekcji.

Badanie jest wspólnym projektem prowadzonym przez profesora Kin-Chow Changa i ekspertów z University of Nottingham oraz współpracowników z Animal and Plant Health Agency (APHA), China Agricultural University i Pirbright Institute.

Kilkaset razy bardziej skuteczna niż obecne leki antywirusowe

Według autorów badania tapsygargina jest skuteczna w zwalczaniu infekcji wirusowej, gdy jest stosowana przed lub podczas aktywnego zakażenia. Pojedyncza 30-minutowa ekspozycja wirusa na tę substancję zapobiega jego namnażaniu się w komórkach przez co najmniej 48 godzin. Ponieważ jest stabilna w środowisku kwaśnym, jakie panuje w żołądku, może być przyjmowana doustnie. Terapia nie będzie zatem wymagała przyjmowania zastrzyków czy hospitalizacji. Badania wykazały także, że tapsygargina jest co najmniej kilkaset razy skuteczniejsze niż obecnie stosowane leki antywirusowe. Powinna także być bezpieczna, ponieważ jej pochodna została już przebadana w preparatach na raka prostaty.

– Chociaż wciąż jesteśmy na wczesnym etapie badań nad tym środkiem przeciwwirusowym i jego wpływem na sposób leczenia wirusów, takich jak COVID-19, odkrycia te są niezwykle istotne – mówi kierujący badaniami profesor Chang. – Obecna pandemia pokazuje, jak bardzo potrzebne są skuteczne leki przeciwwirusowe do leczenia aktywnych infekcji, a także szczepionki, by zapobiegać zakażeniom.

Zwalczanie infekcji u ludzi i u zwierząt

Przyszłe pandemie, według profesora Changa, prawdopodobnie będą miały związek ze zwierzętami, czyli wirusy będą przenosiły się ze zwierząt na ludzi i z ludzi na zwierzęta. Nowa generacja leków przeciwwirusowych, takich jak tapsygargina, może zatem odgrywać kluczową rolę w leczeniu infekcji wirusowych zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Wirus grypy, koronawirus i RSV to globalne patogeny atakujące zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Tapsygargina może zatem posłużyć do wytworzenia nowej generacji silnych leków przeciwwirusowych ukierunkowanych na gospodarza, w przeciwieństwie do konwencjonalnych leków przeciwwirusowych, które bezpośrednio atakują wirusy. Można byłoby ich używać do zwalczania zarówno wirusów ludzkich, jak i zwierzęcych.

– Chociaż potrzebne są jeszcze dalsze badania, obecne odkrycia zdecydowanie wskazują, że tapsygargina i jej pochodne są obiecującymi lekami przeciwko COVID-19 oraz wirusowi grypy i mogą ochronić nas przed następną pandemią – dodał profesor Chang.

Przeczytaj też:

Testy kliniczne sprayu do nosa zabijającego koronawirusa

Czy szczepionki na koronawirusa będziemy przyjmować co roku tak jak na grypę?

Remdesivir nie pomaga?

Koronawirus. Jak oddać osocze? Kto może być dawcą?

Koronawirus i PIT: honorowi dawcy osocza dostaną ulgę

Zobacz więcej >