Koronawirus. Jak oddać osocze? Kto może być dawcą? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus. Jak oddać osocze? Kto może być dawcą?

Koronawirus. Jak oddać osocze? Kto może być dawcą?

Osoby, które przechorowały koronawirusa, często mają wątpliwości, czy mogą oddać osocze. Czy kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży, albo osoby, które kiedyś miały transfuzję, mogą być dawcami? Wyjaśniamy.

Do ozdrowieńców, którzy pokonali koronawirusa, zewsząd płyną apele o oddawanie osocza. Ich osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddając osocze, naprawdę można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi. W akcje zachęcające do tego włączają się gwiazdy, celebryci, politycy. Nawet prezydent Andrzej Duda dał przykład obywatelom i sam udał się do stacji krwiodawstwa, by oddać osocze po pokonaniu koronawirusa. Jakiś czas temu na Instagramie do oddawania cennego osocza zachęcała ozdrowieńców zachęcała Małgorzata Socha.

Dokładne informacje na pobierania osocza od osób, które pokonały koronawirusa, podaje Narodowe Centrum Krwi na stronie twojakrew.pl.

Osocze do leczenia chorych na koronawirusa, można pobrać od osób, które:

  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi,
  • przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, i minęło co najmniej:
  • – 28 dni od zakończenia objawów,
  • – 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo,
  • są w wieku 18-65 lat,
  • jeśli w przeszłości miały transfuzję składników krwi lub w wypadku kobiet kiedykolwiek były w ciąży, trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badania. Na pierwszej wizycie w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa będzie można jedynie pobrać próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Dopiero po uzyskaniu wyniku osoby, które nie mają przeciwciał anty-HLA, zostaną zaproszone powtórnie do centrum na oddanie osocza.

Najlepiej wcześniej skontaktować się ze stacją krwiodawstwa telefonicznie. Podczas rozmowy przez telefon można rozwiać wszelkie wątpliwości, a poza tym ustalić szczegóły pobrania.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobiera się metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobiera się krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które przetacza się z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 750 ml osocza, najczęściej jest to 600-650 ml.

W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak zależy to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, centra krwiodawstwa często zapraszają dawcę do ponownego oddania.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że osoby, które pokonały koronawirusa, i honorowo oddadzą osocze, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi w PIT tak jak honorowi krwiodawcy.

Co warto wiedzieć o oddawaniu osocza

Kiedy osoby, które przechorowały koronawirusa, mogą oddać osocze?

Osoby, które przechorowały koronawirusa, mogą oddać osocze 28 dni po ustąpieniu objawów.

Kiedy osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo, mogą oddać osocze?

Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo, mogą oddać osocze 18 dni po zakończeniu izolacji.

Czy kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży, mogą być dawcami osocza?

Tak, jeśli nie mają przeciwciał anty-HLA. Na pierwszej wizycie w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Dopiero po uzyskaniu wyniku osoby, które ich nie mają przeciwciał anty-HLA, zostaną zaproszone powtórnie do centrum na oddanie osocza.

Czy osoby, które kiedykolwiek miały transfuzję składników krwi, mogą być dawcami osocza?

Tak, jeśli nie mają przeciwciał anty-HLA. Na pierwszej wizycie w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Dopiero po uzyskaniu wyniku osoby, które ich nie mają przeciwciał anty-HLA, zostaną zaproszone powtórnie do centrum na oddanie osocza.

Zobacz więcej >